Co zrobić, by domowe lody zawsze wyszły pyszne?
Lody… któż ich nie uwielbia? Słodkie, kremowe i tak wspaniale orzeźwiające w upalne dni. Aby móc się nimi cieszyć, wcale nie musimy wybierać się do cukierni czy lodziarni, gdyż ich przygotowanie w domu nie jest skomplikowane. Jak zrobić wyborne lody we własnej kuchni?
Kto wymyślił lody?
Mrożone desery są znane w Chinach od ponad 3 tys. lat. Do Europy trafiły mniej więcej w X w. za sprawą Arabów, którzy receptury na sorbety przekazali Sycylijczykom. Jednak najbardziej zbliżony do współcześnie znanych lodów deser stworzył Bernardo Buontalenti – renesansowy kucharz i architekt, mrożąc mleko wymieszane z koglem-moglem. W polskich książkach kucharskich pierwsze wzmianki na temat lodów pochodzą dopiero z końca XVIII w., a na delektowanie się mrożonym deserem mogli sobie pozwolić jedynie królowie. Do ich upowszechnienia doszło dopiero w okresie międzywojennym, kiedy to na ulicach dużych miast zaczęto sprzedawać lody w chrupiących wafelkach. Teraz na smakowanie lodowatych pyszności w upalne dni może pozwolić sobie praktycznie każdy. I całe szczęście!
Jak zrobić domowe lody śmietankowe?
Lody śmietankowe są doskonałą bazą do przygotowania mrożonego deseru o innych smakach. Wystarczy do nich bowiem dodać zmiksowane owoce, bakalie, gorzkie kakao, kawałki czekolady czy przyprawy, by stworzyć coś zupełnie nowego. Jeżeli chodzi o główny podział lodów śmietankowych ze względu na skład to wyróżniamy wersję francuską (z dodatkiem utartych na kogel-mogel żółtek) oraz filadelfijską (z dodatkiem śmietanki kremówki i nieraz serka kremowego lub śmietankowego). Lody francuskie charakteryzują się gładką, wręcz aksamitną konsystencją, zaś amerykańskie nie są wprawdzie tak puszyste, ale za to lżejsze w smaku i mniej kaloryczne.
Jeżeli chcesz, by twoje lody były kremowe i nie zawierały kryształków wody, skorzystaj z maszynki do lodów, która wyręczy cię w częstym zaglądaniu do zamrażarki i ciągłym mieszaniu deseru, zanim będzie gotowy. Swoje pierwsze kremowe lody śmietankowe przygotuj na bazie mleka, śmietanki, cukru i żółtek, a będą miały wyborny smak i piękny kremowy odcień. W przygotowaniu takich lodów ważna jest kolejność dodawania składników podczas podgrzewania oraz dbanie o to, by powstająca masa nie zaczęła wrzeć. Gdy wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączą w jednorodną mieszaninę, można przelać ją do maszynki i rozpocząć mrożenie.
Przygotowanie lodów smakowych
Lody owocowe lub z suchymi dodatkami przygotowujemy dokładnie w taki sam sposób, jak te najprostsze, śmietankowe, z tym że w trakcie podgrzewania śmietanki z cukrem dodajemy bakalie, syropy smakowe lub zmiksowane z cukrem owoce. Do kwaskowatych owoców warto użyć np. Cukier wanilinowy WINIARY, który delikatnie podkreśli smak śmietanki i zbalansuje kwaśny smak. Jeśli z kolei chcemy zachować kształt dodatków (np. całe maliny, kawałki truskawek czy drobno posiekaną czekoladę), najlepiej dodać je do już schłodzonej masy lodowej, ale tuż przed rozpoczęciem mrożenia.
A może lekkie, mrożone sorbety?
Idealnym rozwiązaniem na upalne dni są lekkie i cudownie orzeźwiające sorbety, składające się głównie z wody, cukru i zmiksowanych owoców. Przygotowanie sorbetów w domu jest niezwykle proste. W przypadku soczystych owoców, takich jak truskawki, arbuz, ananas czy melon, wystarczy je zmiksować na gładką masę i przełożyć do foremek do lodów. Mniej soczyste maliny, jagody czy banany wymagają dodania odrobiny wody. Gdy przygotowujemy sorbet z kwaśnych wiśni lub owoców leśnych, warto przed miksowaniem dosypać trochę cukru. Pyszne gotowe sorbety domowej roboty podajemy w pucharkach, ozdobione orzeźwiającym listkiem mięty. Smacznego!
Niniejszy poradnik pod tytułem "Co zrobić, by domowe lody zawsze wyszły pyszne?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Co zrobić, by domowe lody zawsze wyszły pyszne?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.