Co może jeść dziecko po wymiotach?

Dziecko wymiotowało przez całą noc i z trudem udało Ci się opanować sytuację? Teraz będzie już tylko lepiej. Spraw, żeby maluch doszedł do siebie szybciej dzięki odpowiedniej diecie.

Sprawa kluczowa – woda

Wymioty i biegunka to naturalny sposób naszego organizmu na pozbycie się toksyn. Jest drastyczny, ale najbardziej skuteczny. Niesie jednak z sobą nieprzyjemne konsekwencje, takie jak odwodnienie. Jeżeli dziecko skończyło wymiotować i na dłuższy czas zapanował spokój, podaj mu kilka łyżeczek wody. Nie przesadzaj z ilością, żeby nie wywołać odwrotnego efektu. Organizm nawadnia się stopniowo. Jeśli masz taką możliwość, pójdź do apteki i zapytaj o elektrolity dla dzieci. W ten sposób maluch szybciej dojdzie do siebie, a jego organizm zdecydowanie się wzmocni.

Wzmocnij swoje dziecko

Przez pierwsze 4 do 6 godzin nie podawaj dziecku nic prócz wody. W ten sposób organizm będzie mógł wrócić do prawidłowego funkcjonowania, hamując wymioty. Kiedy widzisz, że jest lepiej, ugotuj coś lekkostrawnego, z czym układ pokarmowy malucha poradzi sobie bez problemów. Świetnym pomysłem będzie wobec tego marchwianka albo zupa z dyni. Obie są łagodne i łatwe to przyswojenia. Zwłaszcza marchew, która ma mnóstwo substancji odżywczych takich jak witamina C, E, H czy K. W dodatku zawiera w sobie sód, miedź oraz cynk, a dzięki pektynie, nawilża błonę śluzową układu pokarmowego. Po takim posiłku dziecko poczuje się zdecydowanie lepiej!

Bez ekscesów

Jeżeli dziecko się zatruło, na jakiś czas definitywnie zrezygnuj z dobrze doprawionych potraw, czekolady, żelek i innych łakoci. W trakcie diety po zatruciu obowiązuje zasada lekkostrawności, żeby układ pokarmowy mógł odpocząć, i braku intensywnego smaku. Dlatego warto przygotować np. kleik ryżowy z odrobiną gotowanej marchewki. Będzie on bardzo łagodny i bezpieczny. Chyba każdy z nas raczył się kiedyś tym daniem, gdy dopadło go zatrucie. Kleik jest podawany nawet niemowlakom w zastępstwie po mleku matki. Możesz więc go podać dziecku w każdym wieku, co czyni go naprawdę uniwersalnym.

Zrezygnuj też z soków, zwłaszcza cytrusowych. Jeżeli dziecko będzie chciało pić, podaj mu wodę lub zaparz słabą herbatę. Gdy maluch będzie się domagał czegoś o mocniejszym smaku, możesz dodać dosłownie pół łyżeczki brązowego cukru do herbaty. Dzięki temu napar zostanie dłużej w organizmie dziecka i pomoże mu się odpowiednio nawodnić. Unikaj też mięty, która jest bardzo dobra na dolegliwości żołądkowe, lecz przez swoją ostrość może podrażnić żołądek, prowokując go ponownie do wymiotów.

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.