Co może jeść dziecko po wymiotach?

Dziecko wymiotowało przez całą noc i z trudem udało Ci się opanować sytuację? Teraz będzie już tylko lepiej. Spraw, żeby maluch doszedł do siebie szybciej dzięki odpowiedniej diecie.
Sprawa kluczowa – woda
Wymioty i biegunka to naturalny sposób naszego organizmu na pozbycie się toksyn. Jest drastyczny, ale najbardziej skuteczny. Niesie jednak z sobą nieprzyjemne konsekwencje, takie jak odwodnienie. Jeżeli dziecko skończyło wymiotować i na dłuższy czas zapanował spokój, podaj mu kilka łyżeczek wody. Nie przesadzaj z ilością, żeby nie wywołać odwrotnego efektu. Organizm nawadnia się stopniowo. Jeśli masz taką możliwość, pójdź do apteki i zapytaj o elektrolity dla dzieci. W ten sposób maluch szybciej dojdzie do siebie, a jego organizm zdecydowanie się wzmocni.
Wzmocnij swoje dziecko
Przez pierwsze 4 do 6 godzin nie podawaj dziecku nic prócz wody. W ten sposób organizm będzie mógł wrócić do prawidłowego funkcjonowania, hamując wymioty. Kiedy widzisz, że jest lepiej, ugotuj coś lekkostrawnego, z czym układ pokarmowy malucha poradzi sobie bez problemów. Świetnym pomysłem będzie wobec tego marchwianka albo zupa z dyni. Obie są łagodne i łatwe to przyswojenia. Zwłaszcza marchew, która ma mnóstwo substancji odżywczych takich jak witamina C, E, H czy K. W dodatku zawiera w sobie sód, miedź oraz cynk, a dzięki pektynie, nawilża błonę śluzową układu pokarmowego. Po takim posiłku dziecko poczuje się zdecydowanie lepiej!
Bez ekscesów
Jeżeli dziecko się zatruło, na jakiś czas definitywnie zrezygnuj z dobrze doprawionych potraw, czekolady, żelek i innych łakoci. W trakcie diety po zatruciu obowiązuje zasada lekkostrawności, żeby układ pokarmowy mógł odpocząć, i braku intensywnego smaku. Dlatego warto przygotować np. kleik ryżowy z odrobiną gotowanej marchewki. Będzie on bardzo łagodny i bezpieczny. Chyba każdy z nas raczył się kiedyś tym daniem, gdy dopadło go zatrucie. Kleik jest podawany nawet niemowlakom w zastępstwie po mleku matki. Możesz więc go podać dziecku w każdym wieku, co czyni go naprawdę uniwersalnym.
Zrezygnuj też z soków, zwłaszcza cytrusowych. Jeżeli dziecko będzie chciało pić, podaj mu wodę lub zaparz słabą herbatę. Gdy maluch będzie się domagał czegoś o mocniejszym smaku, możesz dodać dosłownie pół łyżeczki brązowego cukru do herbaty. Dzięki temu napar zostanie dłużej w organizmie dziecka i pomoże mu się odpowiednio nawodnić. Unikaj też mięty, która jest bardzo dobra na dolegliwości żołądkowe, lecz przez swoją ostrość może podrażnić żołądek, prowokując go ponownie do wymiotów.