Co lepsze: rower czy bieganie?

Zastanawiasz się nad uprawieniem sportu i masz dylemat między rowerem a bieganiem? Jedno i drugie ma swoje wady, jak i zalety. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszych poradach.
Redukcja tkanki tłuszczowej
Na początek przyjrzymy się najważniejszemu zagadnieniu dla każdej osoby, która chce schudnąć, a mianowicie, ile kalorii spala się podczas biegania, a ile podczas jazdy na rowerze. Od razu możemy zdradzić, że bieganie jest efektywniejsze, chociaż dla niektórych może mniej skuteczne. W trakcie truchtu wolnym tempem, który będzie trwał około pół godziny, spali się 336 kcal, natomiast jeżdżąc tyle samo na rowerze, i to w dodatku niezbyt szybko, spalisz 252 kcal. Im bardziej przyspieszysz bieg, tym liczba spalonych kalorii będzie mocno rosnąć. Wobec tego, jeżeli zależy Ci na jak najszybciej redukcji tkanki tłuszczowej, lepiej zdecydować się na bieganie.
Rower, czy bieganie – angażowanie mięśni
Kolejnym zagadnieniem, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie rower, czy bieganie, jest gestia angażowania mięśni w ćwiczenia. Obie formy ruchu charakteryzuje silne zaangażowanie mięśni ud oraz łydek. Ale to właśnie bieganie sprawia, że pracują również mięśnie rąk, pośladków, barków czy klatki piersiowej. Jeżeli więc chcesz zaangażować w ćwiczenia całe ciało, znów zdecydowanie wygrywa bieganie.
A co z obciążeniem stawów?
Żeby regularnie biegać, warto zainwestować w porządne buty na podwyższonej podeszwie. Wszystko po to, by amortyzować stawy, które w trakcie biegu są narażone na większe obciążenia niż podczas jazdy na rowerze. Mniejszy nacisk na stawy, gdy wybiera się ruch na dwóch kółkach, redukuje ryzyko powstawania ewentualnych urazów. Jeśli więc szczególnie zależy Ci na uniknięciu kontuzji lub masz problemy ze stawami, lepiej wybrać rower.
Komfort
Rower jest też znakomitą alternatywą dla tych, którzy lubią przyjemny sport. Jeżeli więc nie przepadasz za falami potu i ruch traktujesz jako konieczność, a nie przyjemność, znów zwycięża aktywność na dwóch kółkach. Ruch jest mniej odczuwalny, sama jazda niesie z sobą mnóstwo przyjemności, w dodatku za każdym razem można zwiedzać kolejne miejsca. W ten sposób połączysz uprawianie sportu z turystyką, wypadem za miasto czy zwykłym relaksem.
Co więcej, w jazdę na rowerze prościej będzie zaangażować rodzinę i znajomych. Bez problemu możesz więc wyciągnąć na rower partnera, partnerkę, dzieciaki, znajomych czy rodziców. Nie trzeba od razu narzucać sobie morderczego tempa, a pocieszyć się towarzystwem oraz pięknymi okolicznościami przyrody, które możesz badać.
I jak? Wiesz już na jaką aktywność fizyczną się zdecydujesz?