CHKDSK – sprawdzanie spójności systemu plików
W tym poradniku znajdziesz opis działania funkcji CHKSK w systemie Windows.
Funkcja CHKDSK
Program do sprawdzania spójności plików możemy uruchomić na dwa sposoby. Pierwszy sposób: klikamy na ikonę dysku twardego i wybieramy Właściwości | Narzędzia | Sprawdź dla zaznaczonego dysku. Drugi sposób: wpisujemy w wierszu poleceń komendę chkdsk. Wybierając drugi wariant mamy wtedy do wyboru kilka możliwości modyfikujących proces sprawdzania:
- /F – Naprawia błędy na dysku.
- /V Na partycjach FAT/FAT32 – Wyświetla pełne ścieżki i nazwy wszystkich plików na dysku. Na partycjach NTFS – wyświetla komunikaty porządkowania, jeżeli istnieją.
- /R – Lokalizuje uszkodzone sektory i odzyskuje informacje, które można odczytać (implikuje użycie przełącznika /F).
- /L:rozmiar (tylko NTFS) – Zmienia rozmiar pliku dziennika na podaną liczbę kilobajtów. Jeżeli rozmiar nie zostanie podany, wyświetlany jest rozmiar bieżący.
- /X – Wymusza uprzednią deinstalację woluminu jeżeli jest to konieczne. Wszystkie otwarte dojścia do tego woluminu przestaną być prawidłowe (implikuje użycie przełącznika /F).
- /I (tylko NTFS) – Wykonuje mniej dokładne sprawdzenie wpisów indeksu.
- /C (tylko NTFS) – Pomija sprawdzanie zapętleń w strukturze folderów.
Użycie przełączników /I lub /C zmniejsza ilość czasu potrzebną do uruchomienie programu chkdsk przez pominięcie niektórych operacji sprawdzenia woluminu.
Niniejszy poradnik pod tytułem "CHKDSK – sprawdzanie spójności systemu plików" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "CHKDSK – sprawdzanie spójności systemu plików" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.