Czytany poradnik
Bagaż do samolotu – jak się spakować?
0

Bagaż do samolotu – jak się spakować?

AUTOR:  Alicja Hudzik23 czerwca 2018

Czeka Cię podróż liniami lotniczymi? Z tego poradnika dowiesz się, jak należy właściwie przygotować bagaż do samolotu!

Bagaż do samolotu – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów bagażu stosowanego w samolotach. Bagaż podręczny to mały plecak lub niewielka torba, którą możemy wziąć ze sobą na pokład samolotu. W bagażu podręcznym warto zabrać ze sobą wartościowe lub delikatne przedmioty, takie jak laptop, czy aparat fotograficzny. Powinny się w nim również znaleźć dokumenty oraz pieniądze.

Bagaż rejestrowany to rzeczy, które są przewożone w luku bagażowym samolotu. Najczęściej przekazujemy je pracownikom linii lotniczych w trakcie odprawy. Bagaż do samolotu możemy również nadać w specjalnym punkcie, tzw. punkcie zrzutu bagażu. Wymiar oraz waga bagażu rejestrowanego są ściśle określone, w zależności od linii lotniczej. Warto sprawdzić wymogi danego przewoźnika przed wybraniem się w podróż, by nie narażać się na przykre sytuacje podczas odprawy!

Bagaż specjalny to dodatkowo płatna opcja, by przetransportować samolotem takie przedmioty, jak np. rower, narty, czy instrumenty muzyczne. Jeśli chcemy skorzystać z tej usługi, należy się zgłosić do obsługi lotniska najpóźniej 2 doby przed odlotem oraz wypełnić kilka formalności związanych z transportem przedmiotów specjalnych.

Jak ciężki może być bagaż do samolotu?

Większość tanich linii lotniczych jako maksymalną dopuszczalną wagę pojedynczej sztuki bagażu rejestrowanego określa 32 kg. Przekroczenie tej wagi uznawane jest za nadbagaż lub bagaż specjalny i wiąże się z dodatkowymi opłatami. Dopuszczalną wagę bagażu dla konkretnych linii lotniczych możesz znaleźć w Regulaminie, który powinien być opublikowany na stronie internetowej każdego przewoźnika. Aby uniknąć dodatkowych opłat, przez zabraniem bagażu na lotnisko zważ go w domu!

Jak spakować kosmetyki?

Bagaż do samolotu podlega ograniczeniom, jeśli chodzi o przewożenie płynów oraz aerozoli. Kosmetyki, które pakujemy do bagażu podręcznego, należy przelać do przezroczystych pojemników o maksymalnej wielkości 100 ml. Pojemniki trzeba umieścić w przezroczystym plastikowym opakowaniu o maksymalnych wymiarach 20 cm x 20 cm i pojemności do 1 litra. Podczas odprawy przezroczystą torebkę należy wyjąć z walizki i dać obsłudze lotniska do prześwietlenia.

Bagaż do samolotu a bezpieczeństwo

Niezależnie od rodzaju linii lotniczej, zabronione jest przewożenie w bagażu głównym niebezpiecznych materiałów. Wszelkie substancje wybuchowe, żrące, czy łatwopalne, a nawet turystyczne butle gazowe zostaną skonfiskowane przez pracowników lotniska! Aby zwiększyć bezpieczeństwo i zapobiec pomyłkom bagażu, wyposaż swoją walizkę w jakiś szczególny znak, np. naklejkę. Bagaż do samolotu można także zabezpieczyć przed uszkodzeniem, zawijając całą walizkę w specjalną folię, lub taśmę.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze