Agregaty prądotwórcze – na co zwracać uwagę, kupując agregat?

Agregaty prądotwórcze to mobilne generatory energii elektrycznej nieocenione na placach budów, w zakładach przemysłowych czy w gospodarstwach rolnych. Z agregatów powszechnie korzysta się w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej, w których wymagane jest stosowanie stałego źródła zasilania. Na co zwracać uwagę, stojąc przed zakupem agregatu prądotwórczego?
Na co zwracać uwagę, kupując agregat prądotwórczy?
Agregaty prądotwórcze nie są przesadnie skomplikowanymi urządzeniami. Niemniej, ich producenci oferują mnóstwo różnorodnych generatorów różniących się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi oraz parametrami. Z tego też względu, przed podjęciem zakupowej decyzji, należy dokładnie określić własne potrzeby oraz zapoznać się z rynkową ofertą agregatów prądotwórczych.
Do najistotniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, przed zakupem agregatu prądotwórczego, zalicza się jego: liczbę faz, maksymalną moc, typ silnika, prąd znamionowy, rodzaj rozruchu, zużycie paliwa oraz rozwiązania stabilizujące pracę generatora i zabezpieczające urządzenie.
Liczba faz
Na rynku znajdziemy zarówno agregaty jednofazowe o napięciu 230 V, jak i trójfazowe zapewniające napięcie znamionowe na poziomie 400 V. Te pierwsze przeznaczone są przede wszystkim do zasilania urządzeń, maszyn i narzędzi o mniejszym poborze energii elektrycznej. Agregaty trójfazowe stosowane są przede wszystkim do zasilania ciężkiego sprzętu lub większych obwodów elektrycznych. Przykładem mobilnego agregatu trójfazowego jest m.in. model Sumera Motor SMG-7T-K-AVR.
Moc agregatu
Moc agregatu to kolejna istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Determinuje ona liczbę oraz parametry odbiorników, które mogą zostać podłączone do agregatu. Większa moc generatora zwiększa jego funkcjonalność, ale jednocześnie wpływa na wyższy pobór paliwa, a tym samym przyczynia się do zwiększenia kosztów użytkowania. W przypadku standardowych zastosowań na placach budów, w gospodarstwach rolnych czy do zastosowań domowych, w zupełności wystarczą agregaty prądotwórcze o mocy rzędu 3-5 kVA – np. model Wacker Neuson GV 5003A generujący do 5,38 kVA.
Pozostałe parametry
Oczywiście fazowość i moc agregatu to wyłącznie dwie spośród kilku kwestii, które należy ustalić przed zakupem generatora. Istotny jest także typ, rodzaj i moc silnika spalinowego, zużycie paliwa na godzinę oraz pojemność zbiornika. Poza tym należy określić także rodzaj zabezpieczeń. Warto wyposażyć się w agregat mający system stabilizacji napięcia AVR czy wygodny rozruch elektryczny Istotna jest także liczba oraz rodzaj gniazd, do których będą podłączane odbiorniki.