DZIAŁY

Każdy z nas codziennie boryka się ze stresem, nerwami i rozdrażnieniem. Nadmierna ilość stresujących sytuacji ma negatywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na nasze relacje z bliskimi. Jak im zaradzić? Przedstawiamy pięć najprostszych sposobów na zredukowanie nerwów w naszym życiu.

Domowe techniki relaksacyjne

W dobie internetu potrzeba wydawania pieniędzy na cotygodniowe lekcje medytacji traci sens. Wystarczy jedna z setek aplikacji dostępnych na wszystkich smartfonach, dziesięć minut i ewentualnie, dla polepszenia komfortu, słuchawki. Programy typu Headspace zawierają krótkie przewodniki audio i dokładne instrukcje, tłumaczące jak odnaleźć odrobinę więcej przestrzeni we własnym umyśle. Jeśli to Was nie przekonuje, polecamy również kanały na YouTube, poświęcone ASMR – specyficznym bodźcom powodującym przyjemne mrowienie w okolicach głowy i karku. Serwis zawiera również archiwalne nagrania „Joy Of Painting” – serii przewodników dla amatorów malarstwa, docenionych przez miliony widzów na całym świecie, nie ze względów artystycznych, ale za kojący głos prowadzącego – Boba Rossa.

Walka z prokrastynacją

Odkładanie wszystkiego na później to częsty powód stresu – obowiązki i deadline’y niespodziewanie zwalają nam się na głowę, powodując frustrację, poczucie winy i przemęczenie. Należy pamiętać, że większość codziennych zadań nie jest tak trudna, jak nam się wydaje – trzeba po prostu zacząć. Umycie naczyń, wytarcie kurzu, posprzątanie w szafkach to tylko przykładowe proste czynności, które i tak kiedyś musielibyśmy zrobić. W radzeniu sobie ze zjawiskiem prokrastynacji ważna jest organizacja – warto jest rozpisać sobie listę zadań i terminów. Nie tylko zredukujemy w ten sposób stres, ale i podniesiemy nasz poziom satysfakcji z samych siebie.

Odpowiednia dieta

Fast-foody, ciężkostrawna polska kuchnia, niskiej jakości produkty kupowane w supermarketach – to wszystko może w znaczący sposób odbić się na naszym samopoczuciu. Słabo przyswajalne tłuszcze zawarte w wieprzowinie, niska zawartość wartości odżywczych, takich jak białko w jadłospisie, czy puste węglowodany w słodkich przekąskach mogą powodować dyskomfort trawienny, kiepską formę i zmęczenie, a wszystko to prowadzi do zwiększonego poziomu stresu. Nie musimy całkowicie porzucać naszych nawyków żywieniowych, jednak dobrze jest czasem zamienić obtoczonego w bułce tartej, tłustego schabowego na rybkę, a batoniki – na świeże owoce.

Odpowiednia ilość snu

Napięty grafik potrafi dramatycznie obniżyć nasz czas snu, który przecież jest jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za stan umysłu. Z pomocą w regulacji ilości odpoczynku przychodzi tzw. kalkulator snu – zarówno w postaci aplikacji, jak i stron internetowych. Taki program jest w stanie wyznaczyć nam odpowiedni czas, aby się położyć i żeby wstać, uwzględniając takie czynniki jak fazy snu, czy to, ile zajmie nam zaśnięcie. Warto również pamiętać o nieocenionej sile drzemki – najlepiej w okolicach wczesnego popołudnia, ale nie po posiłkach. Dla osób uczących się polecamy „power nap” – dwudziestominutową drzemkę po intensywnej lekturze, która poprawia koncentrację, pamięć i przede wszystkim nastrój.

Aktywność fizyczna

Najbardziej klasyczna metoda – w końcu nic nie redukuje frustracji tak, jak solidny wycisk. Bieganie, siłownia, realizowanie programu ćwiczeniowego w domu, to wszystko może pomóc zmniejszyć poziom stresu i zdenerwowania w związku z hormonami wydzielającymi się przy wysiłku. Oczywiście główną nagrodą będzie lepsza sylwetka, ale poprawny stan emocjonalny to równie ważny „dodatek”.

Niniejszy poradnik pod tytułem "5 sposobów na opanowanie zdenerwowania" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "5 sposobów na opanowanie zdenerwowania" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania