DZIAŁY

Rząd miał wprowadzić obniżki podatku VAT, niestety zrezygnował z tej decyzji. Nie dojdzie do tego, bo obecnie panująca partia jest w trakcie uszczelniania systemu podatkowego i uważa, że na obniżkę VAT jest jeszcze za wcześnie. Dodatkowo nie wiadomo, kiedy rząd ponownie zacznie się starać o zmniejszenie podatku VAT, dlatego już teraz przedstawimy 5 sposobów na niższe podatki w firmie bez czekania na działania rządu.

Ulgi

Jeśli chcesz płacić mniejsze podatki, zacznij korzystać z ulga dla nowo powstałych przedsiębiorstw. Ulga na start weszła w życie 31.03.2018, nie jest obowiązkowa, więc przedsiębiorca może z niej bez problemu zrezygnować. Zwalnia ona z płacenia składki na ubezpieczenia społeczne dla nowych firm przez 6 miesięcy, jedyną składkę, którą przedsiębiorca będzie musiał płacić jest składka zdrowotna.

Odprowadzanie

Odprowadzaj podatek dochodowy oraz VAT w okresach kwartalnych lub miesięcznych, a nie np. co miesiąc. Z tego rodzaju opłacania zaliczki mogą skorzystać mali podatnicy oraz nowo otwarte przedsiębiorstwa. Podatek taki, należy zapłacić do 20-go dnia miesiąca, który następuje po danym kwartale. Wybór takiej metody płacenia podatków koniecznie trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędniki, podobnie jest wtedy, kiedy się z niego rezygnuje, ponieważ wybór kwartalnego spłacania podatku nie jest jednorazowy, ale ma następstwo także w kolejnych latach.

Wybieraj mądrze

W niektórych sytuacjach może się zdarzyć tak, że państwo zwróci ci podatek. Wybieraj mądrze wśród modelów płacenia podatków, a będziesz miał wpływ na jego wysokość. Do wyboru jest: PIT, CIT, karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów. Wpływ na to, jaki rodzaj płacenia podatków wybierzemy ma przede wszystkim rodzaj biznesu, który prowadzimy, a także wielkość przychodu oraz chęci korzystania z ulg.

Zaliczka

Możesz skorzystać z prawa do płacenia uproszczonej zaliczki i dodatkowo raz w roku określać jej wysokość. Pamiętaj, że wysokość podatku nie zawsze zależy od dochodu. Zaliczki nie można spłacać kwartalnie, tylko miesięcznie. Podatnicy, którzy są opodatkowani skalą liniową mają z góry ustaloną wartość zaliczki, jaką jest 19% stawki w tym wypadku, nie ma znaczenia, jaki mamy dochód. Podatnicy, płacący podatek na zasadach ogólnych, stawkę zaliczki ustalają na podstawie dochodu rocznego.

Wrzucanie w koszty

Jest to najbardziej trafny ze wszystkich sposobów, ponieważ sporo można na nim ugrać. „Wrzucać w koszty” można naprawdę sporo rzeczy, między innymi są to takie rzeczy jak: zakup pojazdu i wszystkie dodatkowe koszty związane z obsługą auta (paliwo, naprawy, części), bilety komunikacji miejskiej, sprzęt i wyposażenie do biura, czynsz, wynajem, opłaty za telefon, odsetki od kredytu, zakup domen internetowych. Zostało tu wymienionych tylko kilka rzeczy, które można wrzucić w koszta, jeśli przedsiębiorca decyduje się podciągnąć, któreś z wyżej wymienionych opłat pod ogólne koszta, musi pamiętać, że nie zawsze zostaną one zaakceptowane. W przypadku takiej sytuacji, wystarczy zastosować odpowiednią argumentację, a także znać podstawowe zasady prowadzenia KPiR, aby móc śmiało i legalnie wrzucać w koszty to, co zostało kupione lub zrobione dla firmy. Do zaliczenia w koszty można również podciągnąć wydatki, które powstały przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "5 sposobów na niższe podatki w firmie" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "5 sposobów na niższe podatki w firmie" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania