Kobieta
Czytany poradnik
5 sposobów na bolesną miesiączkę
2

5 sposobów na bolesną miesiączkę

AUTOR:  Agnieszka Szarak24 marca 2018

Bolesna miesiączka to problem wielu kobiet. Nieraz potrafi pokrzyżować plany, a ból bywa naprawdę ciężki do załagodzenia. Podpowiadamy, co robić!

Zbawienne ciepło

Jedną z metod jest dobre ogrzanie naszego organizmu, a szczególnie nóg oraz dołu brzucha. Ciepło sprawia, że mięśnie się rozluźniają, przez co dokuczliwie skurcze zostają nieco załagodzone. Wskazane są więc gorące kąpiele, jednak niezbyt długie i w granicach rozsądku. Z ciepłem można łatwo przesadzić, doprowadzając do omdlenia oraz poparzeń. Jeśli nie chcesz siedzieć w wannie, zdecyduj się na termofor. Przyłóż go do dołu brzucha, a jeżeli nadal czujesz taką potrzebę, to zakryj się dodatkowo kocem. Takie działania powinny przynieść Ci ulgę.

Okresowa joga

Intensywne ćwiczenia w trakcie miesiączki nie są wskazane. To czas, w którym lepiej się nie forsować i odprężyć, co nie znaczy, że całkowicie zrezygnować ze sportu. Podczas okresu możesz wykonywać ćwiczenia, a istnieje kilka z nich, które pomogą załagodzić ból. Dla przykładu możesz usiąść na piętach, wyciągnąć ręce przed siebie i pochylić głowę. Albo usiąść po turecku i położyć się tułowiem na udach. Są to bardzo rozluźniające pozycje, a w dodatku podczas ich wykonywania, Twój organizm zacznie produkować więcej endorfin, poprawiających nastrój i niwelujących ból. Pamiętaj, ruch to zdrowie!

Kojące zioła

Jeśli nie jesteś zwolenniczką tabletek przeciwbólowych ani leków rozkurczających, zawsze możesz sięgnąć do zielnika. Istnieje kilka roślin, które są szczególnie pomocne w walce ze skurczami macicy. Jednym z nich jest krwawnik. Ma on świetne działanie przeciwbólowe i możesz go przyjmować w postaci herbatki. Inne zioło to uniwersalny i powszechnie dostępny rumianek. Stosuje się go przy opóźnionej menstruacji, problemach z żołądkiem, a także przy bólach miesiączkowych. Wystarczy, że wrzucisz 10 główek rumianku do szklanki, po czym zalejesz je ciepłą wodą. Ten napar najlepiej jest pić tuż przed posiłkiem.

Bądź sprytniejsza – działaj wcześniej

Jeśli wiesz, kiedy mniej więcej spodziewać się okresu, możesz wdrożyć działania przeciwbólowe odpowiednio wcześniej. Nieraz menstruacja się jednak przesuwa, przez stres, zły tryb życia lub uwarunkowania genetyczne. W przypadku, gdy jednak nie masz wątpliwości co do daty miesiączki, zażyj witaminę B compositum około 7-10 dni przed okresem. Rób to dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Następnie, 3 dni przed spodziewaną menstruacją oraz w jej trakcie, zdecyduj się na tabletkę wapnia, magnezu, cynku oraz witaminy E i C raz dziennie. Dlaczego? Składniki te skutecznie zapobiegają bolesnym skurczom macicy i są lepszym rozwiązaniem niż leki przeciwbólowe, które są obciążające, szczególnie dla naszego żołądka.

Życiodajna woda

Ostatni sposób wydaje się prosty, ale przyznaj szczerze, czy konsekwentnie udaje Ci się wypijać przynajmniej 2l wody każdego dnia? Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczem do jego prawidłowego funkcjonowania oraz dobrego samopoczucia. Zapewniając sobie należyte nawodnienie, zredukujesz również ból podczas miesiączkowania. Nie zniknie on może zupełnie, ale na pewno nie będzie tak dokuczliwy, jak wcześniej. Pamiętaj jednak, że do nawodnienia organizmu nie dochodzi z minuty na minutę. Regularne picie wody w różnych odstępach czasu, nawet małymi łyczkami, da Ci najlepsze efekty!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
2Komentarze
  • Amelia
    31 marca 2018 at 02:22

    joga na pewno bo uspokaja, a u mnie to zazwyczaj na bolesna miesiaczke poteguja nerwy wlasnie

  • olg12
    30 marca 2018 at 10:13

    joga? jeszcze nie slyszalam o tej metodzie ale lubie jego to moze i podczas okresu warto sprobowac. ja zawsze przykladam termofor do brzucha i bol jakos w koncu przechodzi