Zwierzątko domowe dla dziecka, które warto kupić

Zastawiasz się nad sprawieniem swojemu dziecku pierwszego zwierzątka? Świetny pomysł. Zwierzątko domowe wymaga opieki, a to fantastyczny sposób na nauczenie dziecka odpowiedzialności, systematyczności i empatii. Jednak zanim podejmiesz decyzję sprawdź, które zwierzątko domowe dla dziecka będzie odpowiednim wyborem.

1Pies

Nie podlega wątpliwości, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Będzie nim również dla kilkuletniego dziecka. Jednak poza oczywistymi plusami, jest kilka trudności.
Po pierwsze, pies wymaga dużo miejsca, odpowiedniego pokarmu, kilku spacerów dziennie, a zostawienie go samego na kilka godzin może skończyć się pogryzionymi butami i zniszczonymi meblami. Po drugie, ewentualne leczenie weterynaryjne może okazać się dość kosztowne.

Jeżeli jednak mamy wystarczająco duże mieszkanie lub dom z ogrodem i cierpliwość, to pies może okazać się doskonałym wyborem. Pies będzie nie tylko kompanem do zabawy, ale dzięki niemu, dziecko nauczy się systematyczności przez codzienne spacery, karmienie i zabawy z psem. Bardzo szybko może stać się on przyjacielem nie tylko Twojego dziecka, ale całej rodziny.

2Kot

Czy kot jest dobrym pomysłem na pierwsze zwierzątko domowe dla dziecka? Na pewno nie dla kilkulatka, dla którego zwierzę to jedynie partner do zabawy. Koty to zwierzęta dość tajemnicze, chodzące swoimi ścieżkami. Dorosłe osobniki nie przepadają za zabawami, a nawet zbyt długim głaskaniem. Dlatego kot lepiej sprawdzi się jako zwierzę dla starszego dziecka, które zrozumie jego naturę.

Kot nie wymaga zbyt wiele uwagi, a opieka nad nim również nie należy to zbyt trudnych. Najważniejsze, co musimy mu zapewnić to wygodne posłanie, odpowiednia karma i kuweta.

3Rybki

Na pozór rybki to zwierzątko domowe, które wymaga najmniej opieki. Nie do końca tak jest. Hodowla rybek wymaga dużego akwarium wyposażonego w dodatkowe sprzęty, takie jak filtr, grzałka czy oświetlenie. Konieczna jest też przynajmniej podstawowa wiedza książkowa, która pozwoli na odpowiednie zaopiekowanie się nimi. Kolejna sprawa, to fakt, że dzieci uwielbiają kontakt fizyczny ze swoim zwierzakiem, co jest niemożliwe w przypadku rybki. Mimo to, jest to zwierzątko, które idealnie sprawdzi się u alergika, który nawet dzięki rybkom nauczy się systematycznego wykonywania obowiązków.

4Chomik/świnka morska

Przejdźmy do gryzoni. Zarówno chomik jak i świnka morska to dobry wybór na pierwsze zwierzątko domowe dla dziecka. Są tanie w utrzymaniu, łatwe do oswojenia, nie zajmują zbyt wiele miejsca i są bardzo towarzyskie. Jedyne co musimy im zapewnić to klatka z domkiem, w który gryzoń będzie mógł się schronić, poidełko, miseczka na jedzenie (najlepiej ceramiczna), kołowrotek i odpowiednio dopasowane do zwierzątka zabawki. Największym minusem posiadania chomika jest jego nocny tryb życia, a w przypadku samców świnki morskiej, jest to dość intensywny zapach.

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.