Zespół Aspergera u dorosłych – jak przebiega choroba?

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, które jest zaliczane do chorób ze spektrum autyzmu. Choroba często jest diagnozowana dopiero w wieku dorosłym. Jak przebiega zespół Aspergera u dorosłych?
Jak przebiega zespół Aspergera u dorosłych? Jakie są główne objawy?
Zespół Aspergera to choroba, która dotyczy najczęściej chłopców. To zaburzenie ze spektrum autyzmu objawia się zaburzeniami rozwoju motorycznego i społecznego. Jak przebiega zespół Aspergera u dorosłych?
Osoby te często spotykają się z brakiem zrozumienia i odrzuceniem ze strony otoczenia, zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w miejscu pracy, na uczelni lub w szkole. Nie odczuwają potrzeby integracji ze społeczeństwem i są samotnikami.
Główne objawy zespołu Aspergera
U chorego na zespół Aspergera można zaobserwować wiele zaburzeń związanych z życiem i funkcjonowaniem w społeczeństwie, takich jak:
- Problemy z komunikacją werbalną i niewerbalną
- Problemy z prowadzeniem rozmowy opartej na wymianie poglądów
- Brak empatii, problem z okazywaniem emocji,
- Zachowania kompulsywne – nietypowe reagowanie w trakcie rozmowy oraz na bodźce otoczenia
- Depresja i odizolowanie od społeczeństwa
- Niezdolność do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów społecznych,
- Nawiązywanie relacji za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych
- Inne objawy zespołu Aspergera, to:
- Wąskie, obsesyjne i ekscentryczne zainteresowania
- Umiejętność mechanicznego zapamiętywania
- Rutynowe i powtarzające się zachowania
Zespół Aspergera u dorosłych – leczenie terapeutyczne
Zaburzenie w postaci zespołu Aspergera ma charakter przewlekły i wpływa na wszystkie obszary życia człowieka. Najłatwiej zdiagnozować zespół Aspergera we wczesnym wieku dziecięcym, gdy dziecko ma kontakt z rówieśnikami i można obserwować jego rozwój psychomotoryczny. Choroba ta, wykryta w wieku dorosłym, jest praktycznie nieuleczalna, ale zalecane jest prowadzenie terapii, która ułatwi osobie z zespołem Aspergera podjąć normalne życie.
Terapia, której są poddawane osoby z zespołem Aspergera, ma na celu wspomóc ich rozwój i lepiej ich przystosować do funkcjonowania w społeczeństwie. Wyróżnia się psychoterapie stosujące metody behawioralno-poznawcze oraz kognitywne. Dodatkowym wsparciem dla terapii jest podawanie leków łagodzących lęki oraz zachowania depresyjne.