Zapanuj nad sobą – praktyczne porady
Czujesz, że doba jest dla Ciebie zbyt krótka? Jeżeli wstajesz skoro świt, cały dzień masz pełen roboty, a Ty jak czasu jest za mało – ten poradnik jest dla Ciebie!
Zmiana nawyków
Osobom chaotycznym, wiecznie zajętym oraz zabieganym trudno jest zmienić swój tryb życia. Ale skoro tutaj jesteś, chcesz coś zrobić, masz silną motywację, a to jest najważniejsze. Bycie poukładanym wiąże się ze zmianą swoich stałych nawyków. Nie zniechęcaj się więc pierwszym tygodniem, kiedy będziesz wprowadzać zmiany. Twój mózg tworzy nowe połączenia neuronowe, a to żmudny i skomplikowany proces. Jeśli jednak przez niego przejdziesz, sukces masz murowany!
Planowanie
Końcówkę dnia lub początek nowego rozpocznij zatem od planowania. Wiesz, co masz zrobić w pracy, czy później musisz pojechać na zakupy, odebrać dziecko ze szkoły, a może masz spotkanie ze starym znajomym. Rozpisz to wszystko, przyporządkuj temu godziny i koniecznie zapisz to w kalendarzu. Częstym argumentem przeciw posiadaniu notesu czy organizera jest stwierdzanie, że ciągle się o nim zapomina. Owszem, tak może się zdarzać przez pierwszych klika dni, ale potem nawyk noszenia kalendarza wejdzie Ci w krew. Zobaczysz, jak poprawi się Twoja efektywność, a doba nagle się wydłuży, zamiast wiecznie skracać!
Hierarchizowanie
Wiesz już co robić, masz plan na cały dzień i to jest świetny początek. Teraz zdecyduj, które czynności w pracy lub domu są najważniejsze, a które mogą trochę poczekać. Weź też pod uwagę to czy jesteś rannym ptaszkiem, a może nocnym markiem? Jeśli wiesz, że skupienie lepiej przychodzi Ci około godziny 10.00, a Twoje porządne wyspanie się jest kluczem do produktywności, nie planuj niczego na 6.00 rano, jeżeli naprawdę nie musisz. Następnie zastanów się. Najlepiej wiesz, co ile zajmuje Ci czasu, więc rozpisz obowiązki tak, żeby wykonać wszystko, co było do zrobienia, a przy tym nie biegać w amoku między jednym zadaniem a drugim. Jeśli już wiesz, co jest najważniejsze, możemy przejść do następnego kroku.
Ogranicz rozproszenie
Musisz się uczyć, ale właściwie to okna są nieumyte, więc najpierw posprzątasz, a potem… – to wymówka wielu studentów, ale również osób, które naukę już dawno skończyły. Bałagan rozprasza i pomaga w znalezieniu wymówki, która oddala Cię od wykonywania właściwych zadań. Jeżeli będziesz mieć porządek w miejscu pracy, Twoja organizacja i wydajność zdecydowanie się poprawią. Ogranicz więc wszystko to, co może w jakikolwiek odciągnąć Cię od pracy. Skoncentruj się, a jeżeli masz do zrobienia coś naprawdę ważnego, wyłącz internet…
Siła charakteru
Dobra organizacja to przede wszystkim praca nad samym sobą. Wszystko dzieje się w Twojej głowie. Osoby trzecie nie pomogą Ci w zmianie nawyku, trybu życia czy osobowości. Postaraj się nie odkładać trudnych spraw na potem. Odwlekanie jest jednym z największych wrogów harmonii. Jeżeli doskonale zdajesz sobie sprawę, że musisz coś zrobić, ale Ci się nie chce, nie masz pomysłu albo motywacji – wyjdź na maksymalnie 15-minutowy spacer, żeby się dotlenić, a potem wracaj do swoich zajęć. To, że coś odłożysz, nie oznacza, że to zniknie, a tylko nawarstwi kolejne obowiązki i znów powstanie chaos!
Niniejszy poradnik pod tytułem "Zapanuj nad sobą – praktyczne porady" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Zapanuj nad sobą – praktyczne porady" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.