Czytany poradnik
Zakładanie akwarium – najważniejsze porady
0

Zakładanie akwarium – najważniejsze porady

AUTOR:  Marzena Kuźma30 sierpnia 2018

Akwarystyka to jedno z najpopularniejszych hobby. Przede wszystkim dlatego, że wiele osób uważa, że nie wymaga wiele pracy i nakładów finansowych. Jednak zazwyczaj dotyczy to tylko samych początków, gdzie opieramy się tylko na małych akwariach i jednej rybce. Wtedy naprawdę nie musimy poświęcać aż tyle czasu i pieniędzy. Dalsze rozwijanie tej pasji wymaga większej ilości inwestycji, ale też wiedzy. Dlatego zwróćmy uwagę na najważniejsze kwestie, na które musimy zwrócić uwagę na początku naszej przygody z akwarystyką.

Najistotniejsze kwestie

Początkowi akwaryści powinni pamiętać o paru istotnych kwestiach, które na pewno pomogą w trakcie pierwszych zakupów. W sklepach możemy znaleźć wiele różnych akcesoriów przeznaczonych do akwariów. Jednak nie zawsze wiemy, który z tych elementów powinniśmy wybrać. Konieczne jest tylko to, by dowiedzieć się, jakie kwestie są najważniejszej dla akwarystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą pasją.

Wybór właściwego akwarium

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że w trakcie wyboru akwarium ważnych jest parę kwestii. Na początku powinniśmy zastanowić się nad tym, jak dużą przestrzeń chcemy przeznaczyć na akwarium, a także, ile pieniędzy możemy wydać na zakup wszystkich potrzebnych akcesoriów. Dzięki temu łatwiej nam będzie ustalić, na jakie powierzchnie możemy sobie pozwolić. Taka decyzja jest też konieczna do określenia, ile rybek może pomieścić się w akwarium. Wtedy powinniśmy kierować się zasadą, która mówi, że na jedną rybkę powinno przypadać pięć litrów wody. Poza tym pamiętajmy też o tym, by kupować akwaria w sprawdzonych sklepach, jak np. https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy. Dzięki temu możemy być pewni wysokiej jakości produktu.

Odpowiednie wyposażenie akwarium

Na początku przygody z akwarystyką musimy przygotować się na spore wydatki. Przede wszystkim dlatego, że konieczny jest zakup dużej liczby urządzeń. Jednak z czasem będzie to konieczne tylko wtedy, gdy coś się zepsuje lub postanowimy wymienić akwarium na większe. Zatem zwróćmy uwagę na najważniejsze elementy, które muszą się znaleźć w każdym akwarium. W ten sposób możemy być pewni, że nasze rybki będą miały dobre środowisko do dalszego rozwoju.

Najważniejsze wyposażenie każdego akwarium

  • Filtr,
  • Podłoże np. żwirek lub kamienie,
  • Odmulacz dna,
  • Grzałka,
  • Pokrywa, do której zamontowane jest oświetlenie,
  • Termometr,
  • Siatka, dzięki której możemy bez problemu odławiać ryby,
  • Czyścik do szyb,
  • Tło do akwarium,
  • Dodatkowe elementy, które sprawią, że nasze akwarium stworzy właściwe warunki do rozwoju ryb, ale też wzbogacą wygląd akwarium.

Dojrzewanie akwarium

Każdy początkowy akwarysta powinien pamiętać o tym, że musi minąć parę dni, zanim wpuścimy pierwsze rybki. Dlatego nigdy nie kupujmy w tej samej chwili akwarium i rybki. Pojemnik musi nabrać dojrzałości, żeby stanowiło właściwe środowisko. Zazwyczaj zajmuje to od 7 do 10 dni, po tym czasie możemy już pomału zapełniać akwarium rybkami. Oczywiście w taki sposób, by ich liczba była dostosowana do pojemności.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze