DZIAŁY

Masz dużo obowiązków i czujesz, że przestajesz dawać sobie z nimi radę? A może sądzisz, że ciężko Ci wygospodarować czas na rozwijanie zainteresowań? Nawet, jeśli masz wolny czas, czujesz, że ‘wiszą’ nad Tobą niezrealizowane zadania? Jeżeli planowanie sprawia Ci trudność, powinieneś zapoznać się z poniższymi radami.

Ustal priorytety

Żeby jakiemuś działaniu powiedzieć tak, innemu często należy powiedzieć nie. Ustal zatem co jest dla Ciebie najważniejsze, a potem konsekwentnie realizuj postanowienia. Wyznacz sobie na przykład trzy priorytety. Może to być nauka języka obcego, chodzenie na siłownię czy pójście na szkolenie dokształcające w ramach Twojego zawodu. Nie wyznaczaj zbyt wielu zadań, lepiej skup się na mniejszej ilości, a wykonaj je lepiej.

Sprawdź ile…

Zmierz, ile czasu zajmują Ci czynności, takie jak korzystanie z telefonu, oglądanie telewizji czy bezsensowne przeglądanie stron internetowych. Jeśli poświęcasz na to łącznie więcej niż dwie godziny dziennie, spróbuj w takim razie zminimalizować tę ilość, na przykład wyłączając powiadomienia w telefonie albo przestając oglądać powtórki ulubionych seriali.

Posprzątaj

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy – czyli takich, których nie używasz dłużej niż rok. Czasami podczas porządków natykamy się na przedmioty jedynie zaśmiecające naszą przestrzeń, ponieważ są już nieprzydatne. Sprzątanie dotyczy także internetowej skrzynki pocztowej, komputera oraz telefonu. Aplikacje, dokumenty, zdjęcia – na pewno znajdziesz wiele plików, które powinny zostać usunięte. Zmniejszy to chaos w Twoim życiu, dzięki czemu będziesz mógł lepiej zapanować nad czasem.

Zaplanuj

Spróbuj sporządzić listę zadań, która musi zostać wykonana w najbliższym tygodniu. Pamiętaj jednak, żeby nie wyznaczać zbyt wielu na jeden dzień. Możesz korzystać z kalendarza papierowego lub aplikacji na telefon takiej jak Kalendarz Google. Gdy widzisz, co jeszcze powinno być zrobione, a co już jest wykonane, łatwiej zaplanujesz kolejne etapy działania.

Bądź konsekwentny

Jeśli chcesz wstawać codziennie o 6:30 lub o 7:00, trzymaj się tego postanowienia. Czasami codzienne wykonywanie określonej czynności nie jest możliwe, ale postaraj się, by założone cele były realizowane systematycznie. Inaczej postęp będzie bardzo powolny – o ile w ogóle nastąpi.

Ciesz się swoim czasem

Nie pozostawaj w sferze marzeń – wyznaczaj konkretne cele i dąż do ich spełnienia. Kiedy będziesz odczuwać zadowolenie z obowiązków zawodowych czy rozwijania zainteresowań zgodnie z zaplanowanym wcześniej schematem, Twoje życie zyska nową jakość. Nie zapominaj także o bliskich – w końcu to z nimi możesz dzielić się sukcesami, więc zarezerwuj dla nich terminy w kalendarzu. Jeśli spełnisz powyższe warunki, będziesz mógł się cieszyć wolnym czasem bez wyrzutów sumienia!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Wykorzystaj swój czas!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Wykorzystaj swój czas!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.