Wyposażenie
Czytany poradnik
Wybór balustrady do naszego domu
0

Wybór balustrady do naszego domu

AUTOR:  Paweł Nowicki20 kwietnia 2018

Projektując nasz dom, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników mających bardzo duży wpływ na to, jaki efekt osiągniemy na sam koniec budowy. Jednym z nich, bez wątpienia jest to, jak będą wyglądały nasze schody, a zwłaszcza — ich balustrady. Dziś spełniają one dwojaką funkcję, gdyż muszą one zarówno wyglądać atrakcyjnie pod względem wizualnym, jak i bezwzględnie zapewniać bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Powstaje więc pytanie: na co zwrócić uwagę przy wyborze balustrady?

Wybierz mądrze

Wybór balustrady do naszych schodów jest teoretycznie całkiem prosty. Wystarczy przecież zdecydować się na konkretny model i zamontować go w naszym domu, czyż nie? Teoretycznie to prawda, lecz cała sztuka leży w tym, aby w mądry sposób dopasować cały projekt do „klimatu” naszego domu. To właśnie odpowiednio dopasowana balustrada będzie tworzyła świetną oprawę reszty naszego domostwa. Dziś, producenci oferują nam przeróżne projekty wykorzystujące materiały takie jak stal, drewno czy nawet szkło. Na który z nich powinniśmy się zdecydować?

Drewno

Pierwsze w możliwych wypełnień, które omówimy to te drewniane. Nieważne, na jaki rodzaj drewna się zdecydujemy — ten materiał ma to do siebie, że jest on wizualnie bardzo ciężki, przez co niewielkie pomieszczenia mogą być nieodpowiednim miejscem na taki projekt. Pozwalają one jednak na dość dużą kreatywność w postaci bardzo wymyślnych trałek, jednak to, na jakie się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas! Niestety, musimy pamiętać, że drewno wymaga większej dbałości o jego stan i czy tego chcemy, czy nie, nie unikniemy lakierowania czy ewentualnej naprawy uszkodzonych elementów.

Wybór balustrady do naszego domu
Poręcze drewniane do schodów.

Metal

Drugim z często wykorzystywanych wypełnień jest to z wykonane z przeróżnych metali, dające wnętrzu nieco industrialnego klimatu. Jest ono bardzo uniwersalne i właśnie dlatego często zauważamy ich obecność w wielu aranżacjach. W przeciwieństwie do poprzednio omawianych balustrad drewnianych są one znacznie lżejsze wizualnie i co więcej, ten materiał jest znacznie bardziej plastyczny, przez co w prosty możemy dodać schodom charakteru przy pomocy niestandardowych kształtów poszczególnych elementów. W ostatnich latach bardzo popularne jest także inne rozwiązanie, a mianowicie to, wykorzystujące linki wykonywane ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Gdy będą one poziomo naciągnięte na całej długości balustrady, to na pewno uzyskamy nie tylko bardzo ciekawy wygląd, ale dodatkowo – bezpieczeństwo.

ZAŁĄCZNIK

Wybór balustrady do naszego domu
Poręcze metalowe do schodów.

Szkło

Ostatnim z wymienionych materiałów będzie szkło. Jak możemy się domyślić, każdy producent będzie dbał o to, aby zredukować niebezpieczeństwo potencjalnego zniszczenia takiej balustrady, poprzez zbicie czy ukruszenie. Właśnie dlatego, przy ich produkcji wykorzystuje się szkło hartowane lub bezpieczne (tzw. bezodpryskowe). To, co cenią właściciele takich balustrad to fakt, że wpasowują się niemalże niezauważenie w cały wystrój pomieszczenia – nad niczym nie dominują, ani niczego nie przesłaniają. Oczywiście nie zawsze jest tak kolorowo i istnieją pewne wady, które mogą zniechęcić Was, od zdecydowania się na szkło. Mowa tutaj o trudności czyszczenia trudno dostępnych elementów znajdujących się na dużej wysokości – nie obejdzie się bez drabiny!

Podsumowanie

Koniec końców to, na jaki materiał się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas – naszych preferencji i wyczucia estetyki. Mimo tego warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwe opcje, aby znaleźć coś, co będzie akurat pasować nie tylko do wystroju i ale także do trybu życia naszych domowników. Nie śpieszmy się z podejmowaniem wyboru – nowe balustrady to poważna inwestycja!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze