Dieta
Czytany poradnik
Wprowadzasz zmiany w diecie? Te przeliczniki powinieneś znać!
0

Wprowadzasz zmiany w diecie? Te przeliczniki powinieneś znać!

AUTOR:  Porady.org17 czerwca 2020

Kalkulator kalorii to jedno z najbardziej pomocnych narzędzi przy wprowadzaniu zmian w diecie. Duże znaczenie mają także takie wskaźniki jak BMI czy kalkulator zapotrzebowania na płyny. Sprawdź, czy znasz poniższe narzędzia i dowiedz się, gdzie ich szukać. Dzięki temu wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych będzie jeszcze łatwiejsze.

#1 Kalkulator kalorii

Kalkulator kalorii to jedno z najpopularniejszych narzędzi, pomocnych przy wprowadzaniu zmian w diecie. Kalkulator pozwala obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Znajdziesz go w Internecie, na przykład na stronach internetowych firm cateringowych (zobacz: kalkulator kalorii Maczfit). Na całkowite wydatki energetyczne organizmu w ciągu doby składają się: podstawowa przemiana materii, termogeneza i aktywność fizyczna. Kalkulator kalorii Maczfit działa na podstawie wzorów Brocka i Lorentza. Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie, wystarczy wpisać:

  • swój wiek, wagę i wzrost,
  • określić poziom swojej aktywności fizycznej,
  • liczbę spożywanych kalorii,
  • czas, w jakim będziesz spożywać podaną liczbę kalorii.

#2 Kalkulator BMI

Wskaźnik BMI pozwala określić zależność proporcji pomiędzy masą ciała a wzrostem. Niski współczynnik BMI może oznaczać niedowagę, a wysoki – nadwagę lub otyłość. Badania wykazały, że wskaźnik BMI powiązany jest również z zawartością tłuszczu w organizmie. Kalkulatory BMI wraz z klasyfikacją norm znajdziesz w Internecie. Aby obliczyć ten wskaźnik, wystarczy podać swoją wagę i wzrost.

#3 Kalkulator WHR

WHR to mniej znany, ale bardzo przydatny wskaźnik. Pozwala obliczyć stosunek obwodu talii do bioder. Dzięki temu z łatwością określisz, jaki masz typ sylwetki oraz jak rozmieszczona jest tkanka tłuszczowa w Twoim organizmie. Na podstawie wyników otrzymanych w kalkulatorze WHR można wyróżnić dwa typy otyłości:

  • otyłość brzuszną (sylwetka typu jabłko),
  • otyłość pośladkowo-udowa (sylwetka typu gruszka).

Tkanka tłuszczowa nagromadzona w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych chorób cywilizacyjnych, między innymi dolegliwości układu krążenia czy cukrzycy typu 2. Kalkulator WHR to pomocne narzędzie, dzięki któremu zmienisz swoją dietę na zdrowszą.

#4 Kalkulator wody

“Pij dwa litry wody dziennie” – to zdanie na pewno słyszałeś już nie raz. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników, między innymi: wieku, płci, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, warunków klimatycznych i diety. Według norm żywienia minimalne spożycie wody (z napojów i produktów spożywczych) na dobę wynosi:

  • dla kobiet – 2000 ml,
  • dla kobiet w ciąży – 2300 ml,
  • dla kobiet podczas laktacji – 2700 ml,
  • dla mężczyzn – 2500.

Pomocnym narzędziem przy ustalaniu dziennego zapotrzebowania na płyny może okazać się kalkulator wody. Pozwala on dokładnie określić niezbędną ilość płynów na kilogram masy ciała. Wystarczy wpisać swoją wagę i stosować się do wskaźnika. Właściwe nawodnienie jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Poradnik sponsorowany

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze