DZIAŁY

Prowadząc własnego bloga lub stronę zdarzają się takie sytuacje, że na jakiś czas trzeba go wyłączyć aby przeprowadzić konserwację, czy choćby jakieś zmiany w motywie lub dopasowanie i przetestowanie nowego.

W przypadku stron postawionych na wordpressie bardzo pomocna okazuje się wtyczka WP Maintenance Mode. Ta wtyczka przydatna jest nie tylko jeśli dokonujemy prac serwisowych, ale również jeśli uruchamiamy zupełnie nową stronę czy bloga. Testowanie WordPressa na serwerze docelowym jest najlepszym sposobem, aby stwierdzić czy wszystkie funkcje działają prawidłowo.

WP Maintenance Mode

WP Maintenance Mode jest bardzo prosta w obsłudze i posiada naprawdę szerokie możliwości konfiguracjiAby włączyć tryb pracy serwisowej należy ustawić tryb obsługi jako włączony. Wówczas na kokpicie widnieje przez cały czas włączenia tego trybu- informacja: Uwaga, Tryb obsługi jest włączony!

Wtyczka oferuje następujące możliwości konfiguracyjne:

  • Włączenie odliczania  do czasu uruchomienia strony, do zastosowania jest wiele jednostek czasowych od sekundy do roku;
  • Pozostawienie lub też nie linku do strony wtyczki oraz autora zastosowanego motywu wtyczki;
  • Wybór gotowego motywu graficznego z 12 dostępnych;
  • Zastosowanie własnego arkuszu stylów, w tym przypadku tworzymy własny arkusz CSS oraz w polu Własny arkusz stylu podajemy adres URL arkusza stylu wraz z http://, natomiast w polu Motyw z listy rozwijanej wybieramy Własne style. Pamiętać należy aby pliku CSS nie wgrywać do katalogu wtyczki, ponieważ po aktualizacji wtyczki może on zostać automatycznie z tego katalogu usunięty;
  • Wprowadzenie własnego tytułu, jeśli to pole pozostawi się puste tytuł będzie domyślny;
  • Wprowadzenie własnego nagłówka, Jeśli to pole pozostawi się puste nagłówek będzie domyślny;
  • Wprowadzenie własnego Głównego tytułu, jeśli to pole pozostawi się puste główny tytuł będzie domyślny;
  • Wprowadzenie własnego tekstu informacyjnego w postaci html np. „przepraszamy ale strona znajduje się w trybie konserwacji, proszę zajrzeć za kilka dni”;
  • Wykluczenie niektórych elementów z trybu obsługi np. pewnych kategorii wpisów, komentarzy lub stron;
  • Ustalenie jaka grupa osób będzie miała dostęp do podglądu pełnego serwisu w trybie prac serwisowych.

Jak widać konfiguracja ustawień wtyczki jest naprawdę prostą i szybką czynnością, a nam może doskonale ułatwiać prace serwisowe na serwerze docelowym wraz z możliwością poinformowania odwiedzających o trwających pracach i przypuszczalnym czasie ich ukończenia.

W tym poradniku opisałam jedną z możliwości wyłączania WordPressa do konserwacji, może ktoś z Was zna inne skuteczne i proste metody.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "WordPress w konserwacji" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "WordPress w konserwacji" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.