Dziecko
Czytany poradnik
W jaki sposób ustalić ojcostwo prywatnie?
0

W jaki sposób ustalić ojcostwo prywatnie?

AUTOR:  Patrycja Kabaj15 lipca 2018

Ustalenie ojcostwa jest zazwyczaj wykonywane na zlecenie sądu. Aktualnie są jednak popularne również badania genetyczne, które pozwalają ustalić ojcostwo na drodze prywatnej, co pozwala na wygodniejsze potwierdzenie lub wykluczenie swoich przypuszczeń dotyczących pochodzenia dziecka.

Jak wykonać badanie prywatnie?

Prywatne badanie na ojcostwo można wykonać zarówno w punkcie pobrań, jak i we własnym domu.

Badanie w punkcie wymaga uczestnictwa w pobraniu domniemanego ojca i dziecka, od których pobierany jest wymaz z jamy ustnej. Dodatkowo personel musi spisać dane osobowe i otrzymać zgodę od opiekunów prawnych dziecka (jeżeli jest niepełnoletnie), co może zostać wykonane poprzez ich obecność przy pobraniu lub pisemną zgodę.

Można również skorzystać z wysyłkowego badania, które pozwoli ustalić ojcostwo w sposób anonimowy. W tym wypadku po zamówieniu odpowiedniego badania online otrzymuje się pod wskazany adres dyskretną przesyłkę, która zawiera zestaw umożliwiający samodzielne pobranie próbek.

W ramach wysyłkowego ustalenia ojcostwa pobiera się dwa wymazy z jamy ustnej, dwa mikroślady bądź wymaz i mikroślad – rodzaj próbek można dostosować do własnych możliwości i wygody. Pobranych próbek materiału genetycznego nie trzeba opisywać danymi osobowych, dzięki czemu wynik badania będzie anonimowy – mówi Katarzyna Startek, specjalista portalu Zdrowegeny.pl.

Próbki przekazuje się następnie wysyłkowo (np. kurierem) do specjalistycznego laboratorium genetycznego. Już po 5-7 dniach znany jest wynik prywatnego badania genetycznego i pochodzenie dziecka.

Ustalić ojcostwo można za pomocą szybkiego badania genetycznego

Badanie genetyczne jest prostym i szybkim sposobem, aby ustalić ojcostwo z jak największą pewnością. W tym celu wystarczy pozyskać odpowiednie próbki zawierające materiał genetyczny od dwóch badanych osób – dziecka i domniemanego ojca. Materiał genetyczny pobiera się z wymazu, próbki krwi lub mikrośladów. Wymaz wykonuje się najczęściej, gdyż jego pozyskanie jest nieinwazyjne i bardzo proste – uzyskuje się go poprzez pocieranie błony śluzowej wewnętrznej strony policzka za pomocą wymazówki. Mikroślady natomiast są śladowymi ilościami DNA, który znajduje się na różnych przedmiotach codziennego użytku. Przedmiotami, które można przekazać do laboratorium, mogą być guma do żucia, smoczek, używana chusteczka higieniczna, szczoteczka do zębów itp.

Dostarczone do laboratorium próbki materiału genetycznemu podlegają dokładnej analizie genetycznej. W ramach badania lokalizuje się markery genetyczne, które składają się na profil genetyczny badanej osoby. Markerami są konkretne sekwencje DNA, które powinny się pokrywać w 50% w przypadku dziecka i biologicznego rodzica – materiał genetyczny dziecka zawsze w połowie otrzymywany jest po biologicznej mamie i w połowie po genetycznym tacie. Takich markerów genetycznych bada się 16, 22 lub 24, jednak w przypadku badania na podstawie próbek od dwóch osób najbardziej wiarygodny wynik da analiza porównawcza 24 markerów.

W dalszym etapie analizy porównuje się uzyskane profile genetyczne. Potwierdzenie ojcostwa możliwe jest, jeżeli stwierdzono zgodność wszystkich badanych markerów. Badanie genetyczne daje 99,9999% pewności, że badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, lub może ten fakt wykluczyć w 100%.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze