DZIAŁY

Jesteś smakoszem kawy i nie potrafisz bez niej żyć. Poznaj tajniki i sposoby parzenia kawy po turecku.

Codziennie wstajesz rano i dzień zaczynasz od filiżanki kawy? Preferujesz kawę parzoną, bo ta rozpuszczalna jest słabsza. Parzenie kawy wydaje się być proste, wystarczy zmielić ziarna, dodać do ekspresu i gotowe. Ale jeśli chodzi o kawę po turecku, to rządzi się ona swoimi prawami. Przede wszystkim należy ją przygotowywać w specjalnych naczyniach. Jak słyszy się o kawie, to przede wszystkim musimy mieć ciepłą wodę, wtedy kawa lepiej smakuje. Ale nie tym razem. Do kawy po turecku potrzebujemy zimnej wody, gdyż ona podczas nagrzewania się wydobywa z niej najlepsze aromaty. Ziarenka kawy muszą być drobno zmielone, a i cukier dodaje się na samym początku parzenia. Do kawy po turecku nie dodajemy żadnej śmietanki czy mleka, jedynie możemy dodać odrobinę kardamonu bądź cynamonu.

Zatem w jaki sposób parzy się kawę po turecku?

Czego potrzebujesz do parzenia kawy? 

  • zimna woda,
  • tygielek lub rondelek do kawy,
  • świeżo palona, drobno mielona kawa,
  • kardamon, cynamon,
  • ewentualnie cukier,
  • filiżanki na kawę. 

Przepis na kawę po turecku 

  1. Wodę dodajemy do tygielka bądź rondelka. Wodę odmierzamy najlepiej filiżanką na każdą porcję kawy i dodajemy pół filiżanki więcej. Pamiętaj, że woda musi być zimna.
  2. Odmierzamy odpowiednią ilość świeżo palonej, mielonej kawy – jedna łyżeczka na filiżankę wody. Możemy dodać kardamon lub cynamon.
  3. Następnie odmierzamy odpowiednią ilość cukru – jedna łyżeczka cukru na dwie łyżeczki kawy. Cukier dodaje się w momencie parzenia kawy, nie na końcu, gdyż to by popsuło jej smak.
  4. Tygielek bądź rondelek stawiamy na niewielkim ogniu. Gotujemy kawę aż do momentu jej pienienia się.
  5. Gotową kawę przelewamy do filiżanki, jednak tylko w jednej trzeciej, gdyż reszta powinna być przeznaczona na pianę, bez której kawa traci smak.
  6. Pozostałą część kawy ponownie stawiamy na ogniu do ponownego spienienia się. Moc kawy uzależniona jest od tego, ile razy będzie ona parzona.
  7. Pozostałą część kawy przelewamy do osobnej filiżanki, nie mieszamy kawy. Poczekaj aż fusy opadną na dno.
  8. Nie dodajemy śmietanki czy mleka.
  9. Kawa gotowa jest do wypicia.
Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "W jaki sposób parzy się kawę po turecku" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "W jaki sposób parzy się kawę po turecku" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania