DZIAŁY

Zgodnie z obowiązującym prawem, konkretnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z 26 sierpnia 2014 roku w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji każdy właściciel broni palnej jest zobowiązany do jej odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu należy zaopatrzyć się w spełniające określone normy meble zamykane. Doskonałym przykładem tego typu konstrukcji są sejfy S1 i S2, oferujące odporność na poziomie szaf pancernych.

Antywłamaniowe szafy na zamek kluczowy lub elektroniczny

Nakaz przechowywania broni w zamykanych, odpowiednio zabezpieczonych szafach to przede wszystkim sposób na zminimalizowanie ryzyka jej kradzieży oraz sposób na uniknięcie wypadków z bronią, która przez przypadek mogłaby dostać się w ręce niepowołanych osób, na przykład dzieci. W związku z tym do przechowywania broni najczęściej wykorzystywane są sejfy S1 spełniające normę PN-EN 14450, wyposażone w zamek kluczowy lub w unowocześnionej wersji, zamek elektroniczny. Przechowywanie broni w sejfach S1 oraz wykonanych zgodnie z tą samą normą szafach pancernych to najprostszy sposób na zminimalizowanie ryzyka jej wykorzystania przez osoby do tego niepowołane. Otwarcie tej klasy szafy czy sejfu bez klucza lub w przypadku zamków elektronicznych, bez znajomości kodu, wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i sporego doświadczenia, a zatem jest wyraźnie utrudnione.

Przechowywanie broni krótkiej i długiej

W zależności od rodzaju posiadanej broni palnej do jej przechowywania potrzebny jest mebel odpowiedniej wielkości. Ze względu na małe rozmiary broni krótkiej, by zabezpieczyć ją przed osobami postronnymi, wystarczy wyposażyć się w klasyczny sejf S1 – można przymocować go do mebli lub ściany, ewentualnie postawić luzem w niewidocznym miejscu. Przechowywanie broni długiej wymaga już odpowiednio większego mebla. Najczęściej są to szafy pancerne spełniające taką samą normę jak sejfy S1. Zwykle są to meble wyposażone w kilka uchwytów przystosowanych do zawieszenia broni długiej oraz półki, na których można przechowywać broń krótką, amunicję oraz wykorzystywane podczas treningów strzeleckich akcesoria.

Przechowywanie broni palnej w sejfie S1 lub S2 to nie tylko wymóg prawa, ale i najlepszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w swoim domu. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu broni zminimalizujesz ryzyko jej przypadkowego użycia przez osoby do tego nieuprawnione. Poza tym antywłamaniowy mebel można wykorzystać również do przechowywania wartościowych przedmiotów, biżuterii, ważnych dokumentów czy gotówki.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "W jaki sposób należy przechowywać broń palną?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "W jaki sposób należy przechowywać broń palną?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania