DZIAŁY

Kiedy kupujemy nowe auto, musimy liczyć się z szeregiem opłat dodatkowych, które na nas spadną, a bez których nie będziemy mogli swobodnie poruszać się po drogach. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC, które w Polsce (jak i w całej Unii Europejskiej) jest polisą obowiązkową. Przed czym OC nas chroni? Jak wyglądają stawki i ich ustalanie? I w którym momencie należy je wykupić?

Zgodnie z polskimi, ale i unijnymi, przepisami każdy zarejestrowany samochód musi posiadać aktualne, opłacone ubezpieczenie OC. Jest ono formą ochrony finansowej i ściśle wiąże się z kwestią odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone przez kierowcę szkody podczas użytkowania pojazdu. Warto przypomnieć sobie, przed czym dokładnie chroni nas aktywna polisa OC, w jaki sposób firmy ubezpieczeniowe wyliczają nasze stawki, a także kiedy po nabyciu nowego samochodu należy wykupić tego rodzaju polisę.

Ubezpieczenie OC – przed czym chroni kierowcę?

Ubezpieczenie OC – jako ubezpieczenie obowiązkowe – obejmuje podstawowy zakres ochrony kierowcy przed odpowiedzialnością za wyrządzone innym osobom i rzeczom szkody. Najprościej mówiąc – jeśli kierowca spowoduje wypadek, stłuczkę czy też inny incydent drogowy, który skutkował będzie stratami (nie tylko materialnymi!), to ubezpieczyciel, korzystając z OC tegoż kierowcy, wypłaci poszkodowanym odszkodowanie.

Polisa OC obejmuje więc:

  • spowodowanie strat materialnych u osoby poszkodowanej – na przykład: całkowite zniszczenie lub częściowe uszkodzenie pojazdu, jego części lub innej rzeczy,
  • spowodowanie uszkodzenia ciała osoby poszkodowanej lub jej utraty zdrowia,
  • spowodowanie śmierci osoby poszkodowanej wskutek wypadku.

Te trzy punkty to ustalony odgórnie przez państwo zakres OC. Firmy ubezpieczeniowe nie mogą go zmieniać – ani rozszerzać, ani zawężać.

Ubezpieczenie OC – jak liczone są stawki?

Ciekawą kwestią jest sposób kalkulacji stawek przez agencje ubezpieczeniowe. Na to, jak wysoki będzie koszt naszego ubezpieczenia, będą miały wpływ różne elementy, które złożą się na całkowity obraz ryzyka, jakie podejmie ubezpieczalnia, wystawiając polisę.

Do czynników decydujących o stawce OC zaliczyć możemy na przykład: doświadczenie kierowcy (czas posiadania przez niego prawa jazdy), jego wiek, jego status rodzinny i stan cywilny, dane samochodu (marka, model, wiek auta), a także miejsce zamieszkania kierowcy.

Kiedy wykupić ubezpieczenie OC?

To pytanie wydaje się być kluczowym, jeśli chce się móc bez problemu jeździć samochodem. Główna zasada jest taka, że nie można dopuścić do sytuacji, w której nasze zarejestrowane auto chociaż przez jeden dzień nie posiada opłaconego ubezpieczenia. Za jego brak można bowiem otrzymać surową karę finansową.

W przypadku zakupu nowego samochodu z salonu należy od razu załatwić sprawę związaną z polisą – jeszcze tego samego dnia. Wystarczy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, poprosić o ofertę i przyjąć ją lub też nie (wówczas sprawdzić oferty również innych ubezpieczycieli).

Jeśli natomiast kupujemy samochód używany, powinniśmy w pierwszej kolejności upewnić się, że pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC ze wszystkimi składkami opłaconymi.

Jeśli poprzedni właściciel nie zalegał z płatnościami – to świetna wiadomość. Teraz już wystarczy skontaktować się z obecnym ubezpieczycielem i doprecyzować dalsze warunki współpracy (co ważne – agencja może wykonać rekalkulację, czyli wyliczyć wysokość stawki na nowo, wykorzystując do tego informacje dotyczące nowego właściciela auta) lub też rozwiązać aktualną umowę i zdecydować się na ofertę firmy konkurencyjnej.

Jeśli natomiast poprzedni właściciel zalegał ze składkami, a my przegapimy ten fakt w procesie zakupu samochodu, musimy liczyć się z obowiązkiem uregulowania powstałych zaległości. Niestety, w momencie przekazania samochodu – OC i wszystkie kwestie z nim związane przechodzą na nowego właściciela.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Ubezpieczenie OC – kiedy wykupić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Ubezpieczenie OC – kiedy wykupić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania