Typ sylwetki a dieta – co jeść, by być zdrowym?
Ta sama dieta dla kilku różnych osób może dać zupełnie różne efekty. Dlaczego tak jest? Co najlepiej jeść, aby być zdrowym? Wszystko zależy od Twojej indywidualnej budowy ciała i układu hormonalnego!
Typy sylwetek u kobiet
Budowa ciała kobiecego jest zróżnicowana. Wyróżniamy cztery typy sylwetek, jakie mogą występować u kobiet. Są to sylwetki:
- androidalna
- gynoidalna
- limfatyczna
- tarczycowa
Każdemu z tych rodzajów przyporządkowano nieco odmienne działanie układu hormonalnego, a co się z tym wiąże, zupełnie inne reguły postępowania, by organizm był zdrowy.
Typ sylwetki a działanie hormonów i zalecana dieta
Sylwetka androidalna
W przypadku sylwetek o androidalnym kształcie spośród hormonów dominują głównie hormony wydzielane przez nadnercza. Takie kobiety cechują się nieco męską budową ciała, są bardziej tęgie. Ich tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w górnych partiach ciała, dlatego powinny ograniczać spożycie słonych przekąsek i smażonych potraw. Dieta kobiet z androidalną sylwetką powinna składać się z produktów pochodzenia roślinnego. Kobiety o takiej budowie ciała, aby były szczupłe i zdrowe, powinny jeść takie produkty, jak soja, ryby oraz ziarna zbóż, natomiast powinny unikać czerwonego mięsa.
Sylwetka gynoidalna
Kolejny typ sylwetki to budowa ciała gynoidalna. W przypadku takiej budowy ciała decydującą rolę odgrywają hormony płciowe wydzielane przez jajniki. Takie kobiety mają figurę podobną kształtem do gruszki, a ich talia jest zdecydowanie węższa niż biodra. Nadmiar tłuszczu odkłada się głównie w dolnych partiach ciała, występuje również tendencja do tworzenia się cellulitu. Kobiety o sylwetce gynoidalnej powinny unikać tłustych przetworów mlecznych, smażonych potraw, cukru, produktów przetworzonych oraz alkoholu.
Sylwetka limfatyczna
Kobiety o limfatycznym kształcie ciała wyglądają często na pulchne, ponieważ w ich organizmie zatrzymują się duże ilości wody, a pod skórą magazynowana jest duża ilość tkanki tłuszczowej. Dla tego typu sylwetki charakterystyczne jest przybieranie na wadze mniej więcej po równo na całym ciele. Kobiety o takiej budowie ciała powinny unikać produktów mlecznych i słodyczy, powinny również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu!
Sylwetka tarczycowa
Ostatni typ sylwetki to sylwetka tarczycowa. Osobom o takiej budowie ciała bardzo ciężko zwiększyć masę, ale gdy już zaczynają tyć, to najczęściej pojawia się u nich tzw. oponka na brzuchu. Kobiety o tarczycowym typie sylwetki powinny unikać słodyczy, kawy, czekolady, czyli wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić tarczycy. Powinny za to dbać, by w ich codziennych posiłkach pojawiły się pełnoziarniste zboża, warzywa oraz białko.
Czy dobra dieta wystarczy?
Dobrze dobrana i skonsultowana z dietetykiem dieta to nie wszystko. Pamiętajmy, że aby być zdrowym, należy również dbać o formę i uprawiać aktywnie sporty. W zależności od typu sylwetki możemy dobrać sobie różne metody treningu: od treningu stricte siłowego przez jogę i pilaste po ćwieczenia o wysokiej intensywności i treningi interwałowe.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Typ sylwetki a dieta – co jeść, by być zdrowym?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Typ sylwetki a dieta – co jeść, by być zdrowym?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.