Typ sylwetki a dieta – co jeść, by być zdrowym?

Ta sama dieta dla kilku różnych osób może dać zupełnie różne efekty. Dlaczego tak jest? Co najlepiej jeść, aby być zdrowym? Wszystko zależy od Twojej indywidualnej budowy ciała i układu hormonalnego!

Typy sylwetek u kobiet

Budowa ciała kobiecego jest zróżnicowana. Wyróżniamy cztery typy sylwetek, jakie mogą występować u kobiet. Są to sylwetki:

  • androidalna
  • gynoidalna
  • limfatyczna
  • tarczycowa

Każdemu z tych rodzajów przyporządkowano nieco odmienne działanie układu hormonalnego, a co się z tym wiąże, zupełnie inne reguły postępowania, by organizm był zdrowy.

Typ sylwetki a działanie hormonów i zalecana dieta

Sylwetka androidalna

W przypadku sylwetek o androidalnym kształcie spośród hormonów dominują głównie hormony wydzielane przez nadnercza. Takie kobiety cechują się nieco męską budową ciała, są bardziej tęgie. Ich tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w górnych partiach ciała, dlatego powinny ograniczać spożycie słonych przekąsek i smażonych potraw. Dieta kobiet z androidalną sylwetką powinna składać się z produktów pochodzenia roślinnego. Kobiety o takiej budowie ciała, aby były szczupłe i zdrowe, powinny jeść takie produkty, jak soja, ryby oraz ziarna zbóż, natomiast powinny unikać czerwonego mięsa.

Sylwetka gynoidalna

Kolejny typ sylwetki to budowa ciała gynoidalna. W przypadku takiej budowy ciała decydującą rolę odgrywają hormony płciowe wydzielane przez jajniki. Takie kobiety mają figurę podobną kształtem do gruszki, a ich talia jest zdecydowanie węższa niż biodra. Nadmiar tłuszczu odkłada się głównie w dolnych partiach ciała, występuje również tendencja do tworzenia się cellulitu. Kobiety o sylwetce gynoidalnej powinny unikać tłustych przetworów mlecznych, smażonych potraw, cukru, produktów przetworzonych oraz alkoholu.

Sylwetka limfatyczna

Kobiety o limfatycznym kształcie ciała wyglądają często na pulchne, ponieważ w ich organizmie zatrzymują się duże ilości wody, a pod skórą magazynowana jest duża ilość tkanki tłuszczowej. Dla tego typu sylwetki charakterystyczne jest przybieranie na wadze mniej więcej po równo na całym ciele. Kobiety o takiej budowie ciała powinny unikać produktów mlecznych i słodyczy, powinny również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu!

Sylwetka tarczycowa

Ostatni typ sylwetki to sylwetka tarczycowa. Osobom o takiej budowie ciała bardzo ciężko zwiększyć masę, ale gdy już zaczynają tyć, to najczęściej pojawia się u nich tzw. oponka na brzuchu. Kobiety o tarczycowym typie sylwetki powinny unikać słodyczy, kawy, czekolady, czyli wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić tarczycy. Powinny za to dbać, by w ich codziennych posiłkach pojawiły się pełnoziarniste zboża, warzywa oraz białko.

Czy dobra dieta wystarczy?

Dobrze dobrana i skonsultowana z dietetykiem dieta to nie wszystko. Pamiętajmy, że aby być zdrowym, należy również dbać o formę i uprawiać aktywnie sporty. W zależności od typu sylwetki możemy dobrać sobie różne metody treningu: od treningu stricte siłowego przez jogę i pilaste po ćwieczenia o wysokiej intensywności i treningi interwałowe.

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.