Zdrowie
Czytany poradnik
Typ sylwetki a dieta – co jeść, by być zdrowym?
0

Typ sylwetki a dieta – co jeść, by być zdrowym?

AUTOR:  Alicja Hudzik31 maja 2018

Ta sama dieta dla kilku różnych osób może dać zupełnie różne efekty. Dlaczego tak jest? Co najlepiej jeść, aby być zdrowym? Wszystko zależy od Twojej indywidualnej budowy ciała i układu hormonalnego!

Typy sylwetek u kobiet

Budowa ciała kobiecego jest zróżnicowana. Wyróżniamy cztery typy sylwetek, jakie mogą występować u kobiet. Są to sylwetki:

  • androidalna
  • gynoidalna
  • limfatyczna
  • tarczycowa

Każdemu z tych rodzajów przyporządkowano nieco odmienne działanie układu hormonalnego, a co się z tym wiąże, zupełnie inne reguły postępowania, by organizm był zdrowy.

Typ sylwetki a działanie hormonów i zalecana dieta

Sylwetka androidalna

W przypadku sylwetek o androidalnym kształcie spośród hormonów dominują głównie hormony wydzielane przez nadnercza. Takie kobiety cechują się nieco męską budową ciała, są bardziej tęgie. Ich tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w górnych partiach ciała, dlatego powinny ograniczać spożycie słonych przekąsek i smażonych potraw. Dieta kobiet z androidalną sylwetką powinna składać się z produktów pochodzenia roślinnego. Kobiety o takiej budowie ciała, aby były szczupłe i zdrowe, powinny jeść takie produkty, jak soja, ryby oraz ziarna zbóż, natomiast powinny unikać czerwonego mięsa.

Sylwetka gynoidalna

Kolejny typ sylwetki to budowa ciała gynoidalna. W przypadku takiej budowy ciała decydującą rolę odgrywają hormony płciowe wydzielane przez jajniki. Takie kobiety mają figurę podobną kształtem do gruszki, a ich talia jest zdecydowanie węższa niż biodra. Nadmiar tłuszczu odkłada się głównie w dolnych partiach ciała, występuje również tendencja do tworzenia się cellulitu. Kobiety o sylwetce gynoidalnej powinny unikać tłustych przetworów mlecznych, smażonych potraw, cukru, produktów przetworzonych oraz alkoholu.

Sylwetka limfatyczna

Kobiety o limfatycznym kształcie ciała wyglądają często na pulchne, ponieważ w ich organizmie zatrzymują się duże ilości wody, a pod skórą magazynowana jest duża ilość tkanki tłuszczowej. Dla tego typu sylwetki charakterystyczne jest przybieranie na wadze mniej więcej po równo na całym ciele. Kobiety o takiej budowie ciała powinny unikać produktów mlecznych i słodyczy, powinny również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu!

Sylwetka tarczycowa

Ostatni typ sylwetki to sylwetka tarczycowa. Osobom o takiej budowie ciała bardzo ciężko zwiększyć masę, ale gdy już zaczynają tyć, to najczęściej pojawia się u nich tzw. oponka na brzuchu. Kobiety o tarczycowym typie sylwetki powinny unikać słodyczy, kawy, czekolady, czyli wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić tarczycy. Powinny za to dbać, by w ich codziennych posiłkach pojawiły się pełnoziarniste zboża, warzywa oraz białko.

Czy dobra dieta wystarczy?

Dobrze dobrana i skonsultowana z dietetykiem dieta to nie wszystko. Pamiętajmy, że aby być zdrowym, należy również dbać o formę i uprawiać aktywnie sporty. W zależności od typu sylwetki możemy dobrać sobie różne metody treningu: od treningu stricte siłowego przez jogę i pilaste po ćwieczenia o wysokiej intensywności i treningi interwałowe.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze