DZIAŁY

Nie wszystko to co wygląda ładnie i zachwyca nas smakiem powinno znaleźć się w naszej diecie. Nadmierne spożywanie niektórych substancji może powodować ogromne zagrożenie dla naszego organizmu.

Tłuszcze trans

Najnowsze trendy żywieniowe propagują hasło, mówiące o złych tłuszczach, które są nośnikiem wielu chorób. Jeszcze niedawno na stołach gościły tłuste mięsa, masło, smalec, które teraz zostały zastąpione produktami light i odtłuszczonymi jogurtami. Zastąpienie naturalnych tłuszczów, przetworzonymi w procesach przemysłowych nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla naszej diety. Tłuszcze trans, zwane też tłuszczami uwodornionymi lub utwardzanymi, powstają w wyniku przetwarzanie naturalnych tłuszczów roślinnych w wysokiej temperaturze z dodatkiem wodoru. Komórki naszego ciała są otoczone błoną, która jest zbudowana z tłuszczy. Te naturalne w temperaturze naszego ciała mają postać płynną, natomiast tłuszcze trans pozostają twarde, co w konsekwencji powoduje usztywnienie błony komórkowej, upośledzając tym samym działania komórek. Tłuszcze trans niosą ze sobą ryzyko wystąpienia cukrzycy, nowotworów, miażdżycy oraz chorób serca. Ich kaloryczność wzmaga także otyłość.

Glutaminian monosodowy

Kojarzy wam się nazwa „glutaminian monosodowy”? To właśnie on powoduje, że na samą myśl o cheesburgerze cieknie nam ślinka. Znany jest także pod kryptonimem E621 lub MSG, czyli substancja wzmacniająca zapach i smak. W swojej naturalnej formie jest bezwonny i bezsmakowy, jednak kiedy dodamy go do potrawy, wydobywa ich smak i zapach. W dużym skrócie, podkręca aromaty produktów utracone w procesie przetwarzania. Gdzie spotkamy się z MSG? Przede wszystkim znajdziemy go w daniach fastfoodowych, sosach, słonych przekąskach, mieszankach przypraw itp. Glutaminian sodu, spożywany w nadmiarze może wywołać:

  • otyłość
  • alergię
  • uzależnienie
  • niestrawność
  • bóle głowy
  • nadmierne pocenie się
  • osłabienie
  • zaostrzenie astmy

Słodkie, gazowane zło

Coraz więcej badań wykazuje, że spożywanie słodkich i gazowanych napojów przyczynia się do wielu chorób i wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Ich zawartość to przede wszystkim cukry proste. To właśnie one działają najbardziej destrukcyjnie na nasz organizm. Mimo ich uzależniającego smaku są wyjątkowo niebezpieczne. Nadmierne spożywanie działa na nasz cały układ pokarmowy, zwiększając ryzyko zachorowań na cukrzycę, zawału serca, chorób układu krążenia. Napoje gazowane zawierają także fosforany, które przyśpieszają proces starzenia się.

Witamin, minerałów ani innych składników odżywczych na pewno nie odnajdziemy w słodkich i gazowanych napojach!

Orzeszki ziemne

Fistaszki są postrzegane przez większość z nas jako zdrowa przekąska zabijająca apetyt. Nie ulega wątpliwości, że orzeszki ziemne posiadają liczne walory odżywcze, są źródłem wysokojakościowego białka oraz błonnika, jednak ich sposób przechowywania i transportowania wile zmienia. Orzechy nieodpowiednio przechowywane łatwo pleśnieją, wytwarzając aflatoksynę – to bardzo toksyczna substancja rakotwórcza i mutagenna. Może ona uszkodzić wątrobę, powodować spadek odporności, osłabienie organizmu, upośledzenie wzrostu oraz zaburzenia trawienia.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Tych rzeczy unikaj w swojej diecie" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Tych rzeczy unikaj w swojej diecie" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania