DZIAŁY

W poradzie dowiesz się, co to jest obraz systemu, jak można utworzyć obraz systemu Windows.

Więc co to jest obraz systemu? Krótko mówiąc jest to dokładna kopia dysku. Obraz systemu zawiera stan systemu na dzień utworzenia obrazu – zawiera ustawienia użytkownika, pliki oraz zainstalowane programy. Warto utworzyć obraz systemu po wgraniu niezbędnych programów oraz dostępnych aktualizacji. Gdy system odmówi nam posłuszeństwa w bardzo krótkim czasie sami będziemy w stanie przywrócić obraz systemu z dnia, w którym go utworzyliśmy. Systematyczne tworzenie obrazu systemu zabezpiecza również nasz cenne dane.

Tak jak wcześniej pisałem, jest to dokładna kopia dysku (nie zawiera danych ustawień, które tworzyliśmy w późniejszym terminie). Obraz systemu warto zgrać na inny dysk niż dysk systemowy (dysk flash, DVD). W przypadku awarii dysku, nasze dane będą bezpieczne, zmniejszymy ryzyko utraty danych. Niestety odtwarzając obraz systemu, odtwarzamy kopie dysku z dnia, w którym obraz stworzyliśmy, nie mamy możliwości wyboru poszczególnych elementów do odtworzenia.

Warto, zatem skorzystać z innego narzędzia, jakie domyślnie jest wbudowane w Windows – Kopia zapasowa systemu Windows. W skrócie opisałem, dlaczego warto, co jakiś czas samemu tworzyć obraz systemu Windows.

Jak utworzyć obraz systemu Windows?

  1. Uruchamiamy aplikacje Kopia zapasowa/przywracanie;
  2. Zgodnie z tym co chcemy zrobić, klikamy na Utwórz obraz systemu;
  3. Kolejny krok to wskazanie elementów które możemy dodać do obrazu systemu (drugi dysk, partycje);
  4. Potwierdzamy rozpoczęcie tworzenia obrazu systemu;
  5. System przystępuje do tworzenia obrazu systemu Windows;
  6. Kreator tworzenia obrazu systemu Windows pyta nas czy chcemy utworzyć dysk ratunkowy dla Windows – jeżeli nie mamy tworzymy dysk ratunkowy Windows;
  7. Zostaliśmy poinformowani o zakończeniu procesu tworzenia kopii zapasowej systemu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Tworzymy obraz systemu Windows" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Tworzymy obraz systemu Windows" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.