Hobby
Czytany poradnik
Surfowanie na desce – od amatora do wyczynowca
0

Surfowanie na desce – od amatora do wyczynowca

AUTOR:  Alicja Hudzik19 listopada 2019

Aby zacząć surfowanie na desce, konieczne są odpowiednie przygotowania. Jak zacząć? Ile kosztuje sprzęt? Gdzie w Polsce można surfować? Odpowiadamy na te pytania!

Surfowanie na desce – jak zacząć?

Surfowanie na desce to sport, który zaczyna się coraz lepiej rozwijać także w Polsce. W naszym kraju (szczególnie w Trójmieście) powstało już kilka szkół surfingowych, coraz częściej w tym celu zaczynają nas odwiedzać także turyści z innych krajów.

Jak zacząć przygodę z surfowaniem? Zaleca się, by pierwsze kroki na desce stawiać pod okiem instruktora, w cenie szkolenia poza przygotowaniem teoretyczny i praktycznym zazwyczaj jest już także wliczony koszt wypożyczenia sprzętu.

Pierwszy krok do surfowania to zdobycie deski typu softboard. To piankowana, dłuższa od tradycyjnych deska, która jest polecana dla początkujących. Taki sprzęt można zakupić na własność w cenie około 700 – 2000 złotych, w zależności od tego, czy interesuje nas deska dla dzieci, czy dla dorosłych.

Kolejny krok to ćwiczenia. Dużo ćwiczeń. I to nie tylko latem. Surferzy zalecają, by ćwiczyć zimą, np. na snowboardzie. Oraz by zacząć przygodę najpierw od polskich fal. A gdy już zaznajomimy się dokładnie z zasadami surfowania, a polskie miejsca do surfowania nam się znudzą, dopiero wtedy porwać się na surfing w Meksyku, na Bali lub w innym egzotycznym kraju

Surfowanie na desce – gdzie w Polsce można surfować?

Gdzie w Polsce można surfować? Najlepszym do tego miejscem są wody Bałtyku. Spoty do surfowania można znaleźć w Kołobrzegu, w Gdańsku, we Władysławowie, na przylądku Rozewie, a także na Półwyspie Helskim. Surfowanie w tych rejonach jest popularne zarówno latem, jak i jesienią oraz zimą, gdy jeszcze wody nie zamarzną. Jak uważają surferzy, to właśnie zimą pływa się na Bałtyku najlepiej, ze względu na arktyczne prądy morskie.

Jaki strój sprawdzi się do surfowania?

Surfowanie to sport, który wymaga silnych mięśni nóg i rąk. Wymaga także odpowiedniego przygotowania teoretycznego i wiedzy na temat tego, jak wykorzystywać prądy morskie oraz kiedy surfowanie jest bezpieczne. A także odpowiedniego ubrania. W przypadku kobiet najlepiej sprawdzi się jednoczęściowy strój kąpielowy lub specjalne obcisłe ubrania, które ochronią ciało podczas zmagań z prądami morskimi i deską. Takie neoprenowe kombinezony można kupić za około 100 – 300 złotych w sklepach sportowych.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze