DZIAŁY

Zastanawiasz się, czy wybrać studia zaoczne czy stacjonarne? Każde z nich mają swoje wady i zalety, a wybór zależy od tego, na czym najbardziej Ci zależy. Przekonaj się sam i zdecyduj.

Studia zaoczne

Studia zaoczne to świetna opcja, jeżeli planujesz już rozpocząć karierę zawodową. Dzięki temu, że zjazdy na uczelni odbywają się w weekendy i to co drugie, będziesz mieć czas na podjęcie pracy oraz zarobienie dodatkowych pieniędzy. W związku z tym będziesz mieć coś do wpisania w swoim CV, na co przyszli pracodawcy mogą patrzeć przychylnym okiem.

Minusem jest jednak to, że opłacenie semestru bywa kosztowne. Ceny wahają się w zależności od kierunku, uczelni oraz miasta. Może więc okazać się tak, że idąc do pracy, całą pensję wydasz na opłacenie swojej nauki.

Kolejna wada to brak wolnego czasu przez zjazdy weekendowe. Co prawda nie każdy weekend będzie zajęty, ale musisz liczyć się z tym, że spędzisz na uczelni cały dzień, żeby wyrobić wszystkie godziny i przerobić bloki tematyczne. Jedni uważają to za minus, a inni za plus, ponieważ nie tracą czasu na okienka między zajęciami tylko za jednym zamachem, zaliczają wszystkie zajęcia. Warto więc wziąć tę formę nauki pod uwagę, a co ze studiami dziennymi?

Studia stacjonarne

Zarówno studia zaoczne, jak i stacjonarne mają swoich zwolenników. Zdecydowanym plusem studiowania dziennie jest fakt, że nie trzeba płacić za naukę. Studia są całkowicie darmowe, jednak trzeba liczyć się z poświęceniem na nie swojego czasu. Nie zawsze bloki zajęć będą następować jeden po drugim. Nieraz spotkasz się z kilkugodzinnymi okienkami albo półgodzinnymi przerwami. To z kolei utrudnia podjęcie pracy, ponieważ cały Twój dzień jest rozplanowany.

Wówczas pozostaje Ci praca w weekendy. Dla niektórych nie jest to problem, a dla innych połączenie pięciu dni nauki z dwoma dniami pracy jest obciążające i nie ma w tym nic dziwnego. Należy jeszcze znaleźć gdzieś czas na naukę na przedmioty oraz egzaminy.

Studia dzienne wiążą się również z tym, że zajęcia mogą odbywać się w kilku budynkach, a więc będzie Cię czekać cały dzień przemieszczania się z miejsca na miejsce. W tym przypadku studia zaoczne wyglądają lepiej, bo gwarantuję wygodę przebywania w jednym miejscu. Nadal jednak pozostaje istotna gestia finansowa.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Studia zaoczne czy stacjonarne?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Studia zaoczne czy stacjonarne?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.