Wyposażenie
Czytany poradnik
Statki na morzu, czyli dekoracyjne obrazy nie tylko do wakacyjnej aranżacji
0

Statki na morzu, czyli dekoracyjne obrazy nie tylko do wakacyjnej aranżacji

AUTOR:  Porady.org31 stycznia 2019

Im goręcej robi się na zewnątrz, tym częściej myślimy o upragnionym urlopie. Większości z nas lato kojarzy się z ciepłym morzem, piaskiem i tropikalnymi palmami. W tym artykule pokażemy Wam, w jaki sposób wprowadzić do dotychczasowego wystroju morskie akcenty, które będą pasować nie tylko do marynistycznej aranżacji, i które zagwarantują nam beztroską, wakacyjną aurę przez cały rok. Wypłyńmy więc na szerokie wody i dajmy się wciągnąć w wir stylizacyjnych propozycji!

Dlaczego w centrum naszego zainteresowania znalazł się akurat morski obraz? Statki dryfujące na spokojnej tafli wody lub kołysane wzburzonymi falami to niezwykle efektowne i dekoracyjne przedstawienie, które sprawdzi się w wielu różnych stylizacjach. Nie tylko ozdobi przestrzeń, dynamizując pomieszczenie, ale także pozwoli się nam cieszyć nadmorskim pejzażem bez względu na to, gdzie mieszkamy. Taki widok, niezależnie od czego, czy wybierzemy sielankowy wzór, czy dramatyczny sztorm, zagwarantuje nam akcent dekoracyjny, od którego nie będzie można oderwać oczu. To prawda, że większości z nas morski pejzaż może kojarzyć się przede wszystkim z marynistycznie urządzonym wnętrzem. Okazuje się jednak, że nie tylko w takim wystroju sprawdzi się dryfujący po wodach statek. Zobaczmy, jak wiele możliwości daje nam taka ozdoba.

Ahoj, morska przygodo!

Nasze dekoratorskie propozycje zaczniemy od salonu urządzonego w marynistycznym stylu, by pokazać, że nawet w tym wypadku możliwe są bardzo różne rozwiązania. W zależności od tego, czy stworzyliśmy przytulną, tradycyjnie czy nowocześnie prezentującą się stylizację, zawiesimy na ścianie zupełnie inny obraz. Statki mogą przypominać odręcznie namalowane dzieło, dzięki temu, że wzór będzie imitować malarską kompozycję – olejną bądź akwarelową. To świetny sposób, by cieszyć się nastrojowym klimatem we wnętrzu. Jeśli postawiliśmy na rozwiązania w stylu retro, strzałem w dziesiątkę będzie wzór ze starodawnym okrętem, jaki w odległych czasach pływał po oceanach w poszukiwaniu nowych lądów. Z kolei wielbicielom wyrazistych, ale zarazem stonowanych ozdób, spodobają się artystyczne szkice. Wyraziste pociągnięcia ołówkiem sprawią, że przestrzeń zyska dynamiczny akcent, który nie wywróci jednak do góry nogami dotychczasowej stylizacji. 

Wakacje 356 dni w roku

Wakacje 356 dni w roku

Styl boho to idealne połączenie artystycznego klimatu, hipisowskiej beztroski i egzotycznych akcentów z najodleglejszych zakątków świata. Jeśli urządzimy w ten sposób nasze mieszkanie, wakacyjny klimat będzie nam towarzyszył przez cały rok – nawet wtedy, gdy za oknem spadnie śnieg. W przypadku tej estetyki obrazy inspirowane morzem będą pasować jak ulał. Szerokie wody kojarzą się bowiem z wolnością, która idealnie opisuje ten dekoratorski styl. Sięgnęliśmy po oryginalne przedstawienia, które pozwolą się nam cieszyć wyjątkową aurą na co dzień. Zaczniemy do artystycznego portretu kobiety, nawiązującego do wizerunków Marii Antoniny, która we włosy wpleciony ma niewielki statek. Podpis „Follow your dream” to znakomite zwieńczenie tak urządzonego wnętrza. Innym pomysłem jest typograficzny wzór z dryfującym na falach okrętem i napisem „Not all who wander are lost”. A jeśli szukamy czegoś w duchu etno, postawmy na płótno ze zgeometryzowanym wzorem, na którym przeplatają się motywy ryb, fal i niewielkich łódek.  

Mrożący krew żywioł

Styl industrialny cieszy się bardzo dużą popularnością, która nie przemija, dlatego i do wnętrz urządzonych w ten sposób mamy coś w nadmorskim klimacie. Tutaj, by dekoracja pasowała do specyficznego klimatu, wybraliśmy wzory o surowym charakterze. W tej estetyce dominuje odsłonięta cegła, architektoniczny beton, stal i szkło, dlatego zamiast spokojnego, sielankowego widoku musimy postawić na krajobraz o dzikim i nieokiełznanym wyglądzie. Szalejący sztorm będzie znakomitym rozwiązaniem. Taki obraz – statek na wzburzonym morzu – nie tylko wpasuje się w przestrzeń, ale stanie się także świetnym uzupełnieniem dużego, loftowego pomieszczenia. Postawmy na wielkoformatowe płótno bądź dyptyk, który od razu przyciągnie uwagę wszystkich, zarówno domowników, jak i gości. Innym pomysłem jest kadr przypominający scenę mrocznego filmu: porzucone okręty we mgle przemierzające samotnie morskie mile. Stonowana kolorystyka takich przedstawień to idealne rozwiązanie do industrialnych wnętrz.

Piraci w pokoju dziecka

Piraci w pokoju dziecka

Elementy stylu marynistycznego to także świetny przepis na dekorację dziecięcego pokoju. Bogactwo wzorów, jakie możemy tutaj wykorzystać, przyprawia wręcz o zawrót głowy. W skandynawskim wystroju sprawdzi się prosta w wyrazie grafika z malutkimi statkami kołyszącymi się na sinusoidalnych falach. To rozwiązanie dla małych i dużych, dla chłopców i dziewczynek. Jeśli szukamy czegoś dla szkrabów, wybierzmy wzór, który przypomina kadr z bajki lub ilustrację z książeczki dla dzieci, z kolei poszukiwaczom skarbów z pewnością spodoba się wizerunek zabytkowej mapy. Takie obrazy – statki pirackie ukazane na starodawnym dokumencie kartograficznym – staną się znakomitym tłem zabaw, a także pretekstem do wymyślania nowych gier wspólnie z rodzicami. W przypadku dziecięcego pokoju nie musimy ograniczać się tylko do obrazów. Świetnym pomysłem są także morskie naklejki, którymi urozmaicimy fronty mebli bądź blat biurka. 

Morska przygoda dobiegła końca. Zacumowaliśmy do brzegu i mamy teraz czas, by zastanowić się, jakie obrazy wybrać do naszego wnętrza. Szkice, malunki, typograficzne wzory w duchu boho, a może mroczne przedstawienia w industrialnym klimacie? Puśćmy wodze fantazji i nie bójmy się skoczyć na głęboką wodę!

Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze