Stalking – jak sobie z nim radzić?
Ofiarą stalkingu może stać się każdy z nas. Zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne, głównie ze względu na ciągle rosnącą popularność mediów społecznościowych. Umieszczamy tam swoje zdjęcia, opisujemy swoje życie, a często podajemy nawet jego najmniejsze szczegóły.
Pierwszym i najważniejszym krokiem w walce ze stalkingiem jest uświadomienie sobie, że mamy do czynienia właśnie z tym zjawiskiem. W świetle polskiego prawa, jest to przestępstwo, za które może grozić nawet do 3 lat więzienia. Jednak w przypadku, kiedy stalker doprowadzi do stanu załamania się ofiary i ta spróbuje targnąć się na swoje życie, kara może zwiększyć się nawet do 10 lat.
Polski kodeks karny określa stalking jako „uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia”, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Ofiara stalkingu powinna zbierać dowody przeciwko swojemu prześladowcy, które następnie pozwolą na ukaranie go. Warto również mieć świadków, którzy potwierdzą nasze oskarżenia. Po zebraniu wystarczającej liczby dowodów, należy złożyć doniesienie na policji. Dowodami mogą być wysyłane przez prześladującą nas osobę smsy i inne wiadomości tekstowe, rejestr połączeń jakie do nas wykonywał, otrzymywane listy, przesyłki czy nagrane rozmowy. Jedynie zgłoszenie sprawy organom ścigania pozwoli na złapanie i odpowiednie ukaranie stalkera. Koniecznie zadzwoń na policję również w przypadku, kiedy prześladowca wystaje pod Twoim domem lub dobija się do Twoich drzwi.
Dobrym pomysłem na urwanie kontaktu ze stalkerem jest choćby zmiana numeru telefonu lub usuniecie swoich zdjęć z portali społecznościowych lub nawet usunięcie konta. Postaraj się, na tyle, na ile to możliwe, ograniczyć mu możliwości kontaktu ze sobą.
Najgorsze co może zrobić ofiara stalkingu to życie w strachu i zaszycie się w domu. Staraj się żyć normalnie i nie daj prześladowcy poznać, że ma Cię w garści. Spotykaj się z przyjaciółmi i spędzaj z nimi dużo czasu, by nie być bezpośrednio narażonym na kontakt ze stalkerem. Próbuj go ignorować. Odbierz telefon od niego tylko po to, żeby poinformować go o zgłoszeniu sprawy na policję. Istnieje szansa, że to go przestraszy i zrezygnuje. W pozostałych przypadkach nie odbieraj od niego telefonów, ani nie odpowiadaj na wiadomości czy zaczepki.
Pamiętaj, że jako ofiara stalkingu nie możesz bać się poprosić o pomoc. W pojedynkę pozbycie się stalkera może być wręcz niemożliwe, więc interwencja policji, a może nawet rozprawa sądowa mogą okazać się niezbędne.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Stalking – jak sobie z nim radzić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Stalking – jak sobie z nim radzić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.