Sprawdzone sposoby na chrapanie – musisz je poznać!
Chrapanie bliskiej osoby może skutecznie do niej zniechęcić. Podczas gdy osoba, która chrapie śpi w sobie w najlepsze, Ty masz nieprzespaną noc i nie wysypiasz się dobrze. Jakie są sprawdzone sposoby na chrapanie? Podpowiadamy!
Skuteczne sposoby na chrapanie
Chrapanie samo w sobie jest nieszkodliwe, ale w momencie, gdy obserwujemy u bliskiej osoby chrapanie z bezdechami, warto się nią zainteresować. W trakcie długich nocnych bezdechów dochodzi do niedotlenienia mózgu i innych narządów, co może odbić się znacznie na zdrowiu chrapiącej osoby. Jakie są skuteczne sposoby na chrapanie?
Jeśli chrapaniu nie towarzyszą bezdechy, najlepiej zastosować środki, które usztywniają tkanki gardła. Tego typu leki – spraye, listki, tabletki lub nawet aparaty, są dostępne bez recepty w aptece. Przykładem bezpiecznego preparatu na chrapanie jest Snoran Plus lub Snoreeze w formie plastrów do nosa, lub sprayu. Środki te nawilżają błonę śluzową gardła i podniebienia oraz rozszerzają drogi oddechowe.
Inny sposób to spryskanie przed snem łóżka w okolicach głowy olejkami eterycznymi. Wdychanie zapachu olejku miętowego lub eukaliptusowego pozwala na udrożnienie dróg oddechowych i spokojny sen, pomaga uporać się także z bezdechem.
Sposoby na chrapanie – porady
Najczęstszą przyczyną chrapania jest zły styl życia. Aby pozbyć się problemu u podstaw, należy:
- Unikać picia alkoholu i innych używek na około 2 – 3 godziny przed snem
- Spać w pozycji leżącej bocznej, na dobrym materacu i poduszce – spanie na plecach pogłębia chrapanie!
- Doleczyć wszelkie infekcje zatykające nos, takie jak katar, alergia czy zapalenie zatok. Przed snem można stosować inhalacje, by udrożnić nos.
- Zadbać o odpowiednie warunki w sypialni – temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza, pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone. W pokoju można zastosować również specjalne nawilżacze powietrza.
- Dbać o zdrową dietę – chrapaniu sprzyja otyłość, ponieważ tłuszcz gromadzący się w okolicach szyi naciska na gardło. Zdrowa dieta i regularny ruch to pierwszy krok do wyleczenia chrapania
Dopóki osoba chrapiąca nie upora się ze swoim problemem, polecane są także stopery do uszu dla osób, które śpią w tym samym pomieszczeniu.
PAMIĘTAJ: jeśli naturalne sposoby nie pomagają, warto udać się do lekarza laryngologa i zidentyfikować przyczyny powodujące chrapanie
Niniejszy poradnik pod tytułem "Sprawdzone sposoby na chrapanie – musisz je poznać!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Sprawdzone sposoby na chrapanie – musisz je poznać!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.