Leczenie
Czytany poradnik
Sposoby leczenia przeziębienia
0

Sposoby leczenia przeziębienia

AUTOR:  Porady.org27 czerwca 2020

Przeziębienie to popularna choroba wirusowa, która dotyczy osób w każdym wieku. Infekcja rozpoczyna się w błonie śluzowej jamy nosa, szerząc się na okoliczne tkanki i wywołując typowe objawy w postaci kataru, kaszlu i bólu gardła, które w mniejszym lub większym stopniu przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia, co skłania do podjęcia leczenia.

Paracetamol i leki z grupy NLPZ

Paracetamol to najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, którego działanie utrzymuje się od 4 do 6 godzin. Z kolei niesteroidowe leki przeciwzapalne hamują działanie enzymów z grupy cyklooksygenaz (COX-1, COX-2), które odgrywają ważną rolę w rozwoju stanu zapalnego. Oprócz tego ich zadaniem jest obniżenie gorączki oraz działanie przeciwbólowe. W tym przypadku na przeziębienie Aspirin będzie dobrym wyborem, ponieważ pomaga zwalczyć bóle związane z przeziębieniem i zahamować proces zapalny.

Inhalacje

Inhalacje wykorzystuje się w leczeniu niedrożności nosa, która jest częstym objawem przeziębienia. Do tego celu najlepiej wykorzystać 0,9% roztwór NaCl, który ma działanie nawilżające drogi oddechowe, rozrzedzające wydzielinę nosową i ułatwiające jej ewakuację na zewnątrz. Sól fizjologiczną należy inhalować przy pomocy specjalnego urządzenia, np. nebulizatora (dostępny w aptece), 1-2 razy dziennie.

Tabletki na ból gardła

Ból gardła spowodowany jest wniknięciem i namnażaniem się wirusa w obrębie błony śluzowej, co powoduje powstanie odczynu zapalnego. Dodatkowo gardło jest podrażnione i wysuszone, co wyzwala dolegliwości bólowe. Dlatego w czasie przeziębienia warto nawilżać gardło, wykorzystując do tego celu ziołowe preparaty do ssania z aloesem, prawoślazem lub szałwią.

Leki przeciwkaszlowe

Jeżeli w przebiegu przeziębienia występuje silny, suchy kaszel, budzący w nocy i utrudniający codzienne funkcjonowanie, to można sięgnąć po leki przeciwkaszlowe. Tutaj wskazane będą preparaty zawierające butamirat lub lewodropropizynę. Natomiast w przypadku mokrego kaszlu, czyli takiego, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, zaleca się preparaty mukolityczne tzn. o działaniu wykrztuśnym, które rozrzedzają wydzielinę, np. środki z bromheksyną. Ważne jest, aby nie podawać preparatów przeciwkaszlowych podczas mokrego kaszlu, ponieważ może to prowadzić do powikłań bakteryjnych.

Preparaty do nosa

Bardzo uciążliwym objawem w przebiegu przeziębienia jest utrudnione oddychanie spowodowane obrzękiem błony śluzowej jamy nosa, nadprodukcją wydzieliny i jej zaleganiem. Dlatego warto sięgnąć po preparaty donosowe obkurczające naczynia w obrębie jamy nosa, łagodzące katar i uczucie zatkanego nosa np. ksylometazolinę z kwasem hialuronowym, który dodatkowo nawilży śluzówki. Zwykle mają postać spraya do aplikacji wewnątrz jamy nosa, ale mogą również występować w formie doustnych tabletek.

Leki immunomodulujące i preparaty złożone

Stosunkowo nowym preparatem w leczeniu przeziębienia stały się środki stymulujące pracę układu odpornościowego z postulowanym działaniem przeciwwirusowym np. inozyna. Dodatkowo pewną skuteczność przypisuje się preparatom witaminowym z dużą zawartością witaminy C i rutyny, które uszczelniają naczynia krwionośne i wspomagają organizm w walce z wirusem.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze