Alkohole i napoje
Czytany poradnik
Sposoby, które pomogą ograniczyć picie kawy
0

Sposoby, które pomogą ograniczyć picie kawy

AUTOR:  Iga Szabat23 sierpnia 2020

Przyjmowanie dużych ilości kofeiny w ciągu dnia z pewnością nie jest dobre dla naszego organizmu. Jeśli chcesz ograniczyć picie kawy i wciąż funkcjonować normalnie na co dzień, sprawdź nasze porady!

Dlaczego warto ograniczyć picie kawy?

Kawę pijemy zazwyczaj by pozbyć się objawów senności, znużenia, zmęczenia. W zamian jednak kawa powoduje podwyższenie hormonów stresu, które dają nam wrażenie przypływu energii, a wprowadzają nasz organizm w nienaturalne pobudzenie. Kawa powoduje przesuszenie organizmu, odwadnia i wypłukuje cenne minerały. Duże ilości mogą także podrażniać układ pokarmowy oraz sercowo-naczyniowy. Należy przede wszystkim pamiętać, że kofeina jest substancją uzależniającą, podobnie jak, chociażby nikotyna, dlatego warto w porę ograniczyć picie kawy, by nie popaść w nałóg.

Zastępuj sokami

Dobrym zastępstwem dla kawy są soki warzywne lub owocowe. Wypicie szklanki takich witamin rano doda nam energii i wpłynie na nas orzeźwiająco. Oczywiście najlepszy będzie sok, który sami zmiksujemy z kupionych produktów. Warzywnym królem takich napojów jest burak, natomiast wśród owoców najlepszy jest banan, który pobudzi nas swoją słodyczą i da uczucie sytości. Twój organizm podziękuje ci, jeśli ograniczysz picie kawy i zastąpisz ją drogocennym witaminami.

Herbata na ratunek

Mało kto wie, że herbata może działać na nas równie pobudzająco, co kawa. Jeśli ograniczymy picie kawy na rzecz herbaty, będzie to także zdrową zmianą. Jedna z odmian herbaty, Yerba Mate jest uważana za napój dodający nam więcej energii niż kofeina. Dodatkowo jest on bardziej wydajny, gdyż mieszankę liści tej herbaty możemy zalewać kilkakrotnie wrzątkiem. Yerba reguluje ciśnienie i nie podrażnia żołądka. Podobnie jest z zieloną herbatą, chociaż ma ona słabe właściwości pobudzające, w delikatny sposób łagodzi uczucie zmęczenia i stresu.

Rytuał kawoszy

Czasem picie dużych ilości kawy w ciągu dnia jest formą przyzwyczajenia. Tworzą się pewne rytuały, kiedy pijemy kawę w czasie lunchu, po obiedzie, „do ciasta”. Można wówczas zastępować napój z kofeiną, kawą bezkofeinową, kawą zbożową. Zadowolą nas one smakiem zbliżonym do kawy tradycyjnej, przez co nie pozbawimy siebie przyjemności z odbycia danego rytuału, a nasz organizm stopniowo będzie odzwyczajał się od kofeiny i pozwoli nam ograniczyć picie kawy w ciągu dnia.

Woda to podstawa

Większość problemów, z jakimi się borykamy na co dzień, jak zmęczenie czy ogólne osłabienie, wynika z odwodnienia organizmu. Możemy wspomagać nasze ciało różnymi środkami i napojami, ale to woda jest podstawą prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na nagłe ograniczenie picia kawy, nasz organizm będzie odczuwał tego skutki ze zdwojoną siłą. Warto wtedy pamiętać o częstym nawadnianiu się w ciągu dnia.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze