DZIAŁY

Sos vinegret to klasyczny i łatwy do wykonania sos, który nawet z najzwyklejszej potrawy z warzyw wydobędzie wyjątkowe smaki! Sprawdź nasze porady i zaskocz znajomych!

Jakie składniki są potrzebne, by przyrządzić sos vinegret?

Francuski sos vinegret wywodzi swą nazwę od słowa vinaigre (fr. ocet). Sos ten świetnie sprawdza się jako dodatek do zdrowych sałatek i podbił już serca smakoszy na całym świecie! Aby przyrządzić najbardziej klasyczną wersję sosu, potrzebujesz jedynie kilku podstawowych i ogólnodostępnych składników:

  • łyżka soku z cytryny
  • 4 łyżki oliwy
  • szczypta soli
  • szczypta czarnego pieprzu

Jak przyrządzić sos w domu?

Przyrządzenie pysznego sosu w domowych warunkach zajmie Ci maksymalnie 10–15 minut! Aby przyrządzić sos vinegret, wystarczy zmieszać w miseczce sok z cytryny, dodać do niego sól, a następnie oliwę. Według klasycznych receptur stosunek oliwy do soku cytrynowego powinien wynieść 3:1. Sos jest gotowy, gdy pod wpływem mieszania wszystkie składniki połączą się w jednolitą substancję. Na koniec przyprawiamy do smaku czarnym pieprzem i gotowe!

Z jakimi smakami warto poeksperymentować?

Klasyczny przepis na sos vinegret zawiera jedynie kilka podstawowych składników. Jeśli chcesz, możesz jednak poeksperymentować i do klasycznej receptury dodać łyżeczkę musztardy, a sok z cytryny zamienić na ocet winny. Po wymieszaniu składników spróbuj dodać odrobinę majonezu lub śmietany, by zagęścić konsystencję – w ten sposób twój sos zmieni się w apetyczny, gęsty sałatkowy dressing. Smak sosu vinegret można urozmaicić w zależności od upodobań smakowych także niewielkim dodatkiem suszonego czosnku, miodu, szczyptą cukru, suszonej papryki lub łyżeczką ziół takich jak bazylia, oregano, natka pietruszki czy majeranek.

Z czym podawać sos vinegret?

Sos vinegret to sos, który jest stosowany przede wszystkim do sałatek, ponieważ wydobywa z warzyw niezwykłe smaki. Można go podawać razem z miksem sałat, pomidorami, ogórkiem, botwinką, papryką, cukinią, krewetkami, łososiem i oliwkami.

Sos nadaje się również do marynowania mięsa z kurczaka, cielęciny oraz ryb. Tylko od Ciebie zależy, na jaką kompozycję się zdecydujesz. Poza walorami smakowymi, sos wpływa również na przedłużenie świeżości warzyw, ponieważ przepływa pomiędzy składnikami sałatki i je nawilża. Przygotowany własnoręcznie sos możesz przechowywać jeszcze przez kilka dni w lodówce w szczelnie zamkniętym naczyniu, jednak pamiętaj, by łączyć go z warzywami tuż przed podaniem, by zbytnio nim nie nasiąkły! Jeśli zdecydowałeś się wziąć sałatkę z sosem vinegret do pracy lub na wyjazd, najlepiej sos wziąć zamknięty w osobnym słoiczku.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Sos winegret – zrób go sam w domu!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Sos winegret – zrób go sam w domu!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania