Skuteczne metody jak być bardziej produktywnym
Na pewno wiele razy spotykała Cię taka sytuacja, kiedy zamiast zabrać się za swoje obowiązki odkładałeś je do ostatniej chwili, nie mogąc zmusić się do pracy. W poniższym tekście znajdziesz kilka ciekawych metod, które poprawią wyniki Twojej pracy o 180 stopni.
Nie rozpraszaj się
Wyróżnię ten punkt na samym początku, ponieważ jest on najważniejszy. Głównym powodem przez który najczęściej nie możesz dopiąć zadań na ostatni guzik jest to, że się rozpraszasz. Zamiast skupić się na wykonywaniu jeden czynności wciąż wyszukujesz inne, które odciągają Cię od celu. Przykładem może być ciągłe sprawdzanie mediów społecznościowych, słuchanie głośnej muzyki, a nawet ciągłe odkładanie – zamiast zacząć nowy projekt, nagle stwierdzasz, że warto by wynieść śmieci, albo posprzątać w pokoju.
W związku z tym – przygotuj swoje stanowisko, tak aby nic w około Ci nie przeszkadzało. Możesz włączyć relaksacyjną muzykę instrumentalną, która pomoże Ci bardziej się skupić. Nastaw się na działanie. Podczas wykonywania zadania, skieruj całą swoją uwagę jednej rzeczy. Zajmij myśli konkretnym zagadnieniem – wielozadaniowość zmniejsza Twoją skuteczność. Nie rozglądaj się, ani nie zastanawiaj się nad innymi problemami. Będziesz mógł to zrobić podczas swojej przerwy, lecz teraz jest pora na pracę. Ciągłe wymówki nie pomagają, a wręcz przeciwnie zabierają czas, który można wykorzystać na przyjemności
Rób przerwy
Nasza zdolność do pełnego skupienia jest ograniczona. Po około pół godziny nasza koncentracja diametralnie spada. Najbardziej efektywną metodą jest zasada: 5 minut przerwy na 25 minut aktywności. Po skończonym cyklu wykorzystaj tę chwilę odskoczni. Odejdź od miejsca pracy i odetchnij.
Plan działania
Przed rozpoczęciem nazwij i zapisz wszystkie zadania, które musisz wykonać. Ustal, które wymagają od Ciebie najwięcej pracy i wysiłku, a następnie zrób je w pierwszej kolejności. Potem już będzie tylko lepiej. Reszta zadań okaże się banalna, przez pryzmat tej najtrudniejszej. Oprócz tego nie będziesz niczego odwlekał na później.
Wyznacz dokładną ilość czasu, którą przeznaczysz na poszczególne cele. To usprawni tok Twojej pracy i nada mu płynności. Trzymaj się ustalonych ram czasowych. Po skończeniu jednego z zagadnienia poczujesz satysfakcję, która pomoże Ci rozwiązać resztę problemów z większą motywacją.
Możesz także wymyślić sobie formę nagrody za skończony podpunkt z listy, lub zrobić dłuższą 15/20 minutową przerwę. To mogą być również małe przyjemności jak herbata, coś słodkiego, czy kilka minut głębokiego relaksu.