DZIAŁY

Charakterystyczny i wyrazisty smak serów pleśniowych ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Jedni nie wyobrażają sobie wielu potraw bez dodatku tego rodzaju serów, innych odrzuca sam ich zapach i widok. Czy jedzenie serów pleśniowych jest bezpieczne? Jakie dania warto wzbogacić dodatkiem serów z pleśnią?

Czy sery pleśniowe są zdrowe? Czy nie są szkodliwe?

Bazą do produkcji serów jest zwykle mleko i podpuszczka, która sprawia, że ser się ścina i nabiera swojej charakterystycznej konsystencji. Dodatkowo w przypadku serów pleśniowych stosuje się specjalnie wyselekcjonowane szczepy pleśni, które nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Właśnie dzięki temu jedzenie takich produktów nie jest niebezpieczne dla zdrowia, bo podczas produkcji nie używa się toksycznej pleśni, z którą zwykle to słowo się kojarzy.

Jakie wartości odżywcze mają sery pleśniowe? Na pewno nie można im odmówić dużej zawartości łatwo przyswajalnego białka oraz wapnia i fosforu, które są budulcem naszych zębów i kości. Sery pleśniowe mają dużo różnych witamin np. A, B1, B2, B3, B6, B12, D, E czy K, a także takie składniki mineralne jak magnez, potas i sód. Co ciekawe, sery pleśniowe zawierają składnik nazywany tyrozyną, czyli aminokwas wpływający na nasz nastrój i samopoczucie. Zjedzenie produktu bogatego w tyrozynę pomaga zredukować odczuwany stres, zmniejsza napięcie i zmęczenie oraz poprawia samopoczucie.

Sery pleśniowe są świetnym urozmaiceniem diety, ale są przy tym również bardzo kaloryczne, tłuste i słone, dlatego warto spożywać je w niewielkich ilościach. Tego typu żywności nie poleca się osobom z nadciśnieniem, cierpiącym na migreny (ze względu na zawartość tyraminy), kobietom w ciąży, a także tym, które starają się schudnąć. Te sery to przede wszystkim ogromna porcja nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego trzeba spożywać je mądrze. Jeśli nie wyobrażamy sobie przekąsek lub dań bez charakterystycznego smaku serów pleśniowych, pamiętajmy jedynie, aby spożywać je w niewielkiej ilości. Delektujmy się nimi od czasu do czasu, ale raczej nie traktujmy ich jako podstawy naszego codziennego menu.

Zobacz także: Sery pleśniowe – rodzaje i przepisy

Popularne gatunki serów pleśniowych

Rodzajów serów pleśniowych jest całe mnóstwo! Szacuje się, że na całym świecie może ich być nawet 4 tysiące. Przyjrzyjmy się jednak czterem najpopularniejszym gatunkom, które można bez problemu kupić w każdym polskim sklepie.

  • Camembert – to ser z Normandii, produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego i z dodatkiem białej pleśni Penicillium camemberti. Jego charakterystyczną cechą jest okrągły kształt, biała skórka oraz miękkie wnętrze o delikatnym smaku. Camembert ma najlepszy smak, kiedy jest bardzo świeży (do 7 dni od wyprodukowania). W sklepach znajdziemy wiele wersji smakowych tego sera np. z ziołami, orzechami czy pieprzem.
  • Brie – ten ser wytwarza się podobnie do camemberta, czyli stosuje białą pleśń. Pochodzi z rejonu Sekwany i Marna. Serek Brie ma delikatny, śmietankowy smak, lekko pieczarkowy aromat i produkuje się go z mleka krowiego. Ten ser ma wiele wariantów smakowych, a w sklepach rozpoznamy go po trójkątnym kształcie.
  • Gorgonzola – ten ser pleśniowy ma wyjątkowo mocny smak, a im dłużej dojrzewa, tym staje się bardziej wyrazisty. Gorgonzola pochodzi z włoskiego rejonu Lombardia, wytwarza się ją z mleka krowiego (pasteryzowanego lub niepasteryzowanego), a podczas produkcji używa niebieskiej pleśni. Ten ser ma ostry, grzybowy aromat, pomarańczową skórkę i biało-żółtawy miąższ. Smak gorgonzoli zależy od czasu dojrzewania. Młodsze sery są delikatniejsze i lekko słodkawe, za to te bardziej dojrzałe robią się pikantne i twardsze.
  • Lazur – to ser z najkrótszą historią spośród wszystkich wymienionych gatunków. Produkuje się go od niedawna, bo od zeszłego stulecia i nie może się pochwalić taką wiekową historią jak pozostałe sery. Jednak to wcale nie przeszkadza mu być jednym z najbardziej popularnych serów pleśniowych! Ser lazur ma maślany, słony smak, grzybowy zapach i jest dostępny w wielu wariantach: z niebieską, turkusową, złotą albo srebrną pleśnią.

Do jakich dań pasują sery pleśniowe? Inspiracje

Sery pleśniowe mają charakterystyczny i wyrazisty smak, dzięki czemu nawet ich mała porcja może całkowicie odmienić danie. Wyrazista gorgonzola lub lazur będą pasować do różnego typu sałatek, makaronów, mięs, kremowych sosów i zup krem. Każdy też na pewno kojarzy smażonego lub grillowanego camemberta w panierce, który świetnie sprawdza się jako szybki i smaczny obiad. Sery pleśniowe dobrze komponują się z konfiturami oraz niektórymi owocami np. z winogronami, figami, gruszkami porzeczkami czy brzoskwiniami.

Mocny smak tego typu serów dobrze równoważy sok z cytryny. Jeśli zdarzyło nam się dodać trochę za dużo sera do potrawy i zrobiła się przez to zbyt mdła, to ten smak łatwo można przełamać odrobiną soku z cytryny. Warto znać ten trik! Nie można też zapominać, że sery pleśniowe świetnie sprawdzają się jako samodzielna przekąska! Właśnie dlatego są obowiązkowym elementem deski serów. Warto dodać je też do koreczków, użyć jako dekoracji potraw albo wykorzystać do przystawki. Połączenie dobrego wina, serów pleśniowych i bagietki lub krakersów idealnie sprawdzi się jako przekąska podczas romantycznego spotkania.

Tego typu sery stanowią ciekawy dodatek do pizzy. Jeżeli znudziła nam się już tradycyjna pizza z mozzarellą, to jej smak można całkowicie odmienić, dodając do niej np. gorgonzoli. Podobnie sprawa wygląda z makaronem spaghetti i innymi włoskimi makaronami. Ser pleśniowy dodany w miejsce parmezanu zmieni dobrze znaną potrawę w coś zupełnie nowego. Sery pleśniowe świetnie komponują się też z leśnymi grzybami oraz pieczarkami. Warto więc spróbować je połączyć np. w zupie, na zapiekankach czy w grzybowych sosach.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Sery pleśniowe – w jakich daniach się sprawdzą? Czy warto je jeść?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Sery pleśniowe – w jakich daniach się sprawdzą? Czy warto je jeść?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania