WordPress
Czytany poradnik
Zarządzanie rolami i uprawnieniami użytkowników WordPress
0

Zarządzanie rolami i uprawnieniami użytkowników WordPress

AUTOR:  Porady.org16 września 2019

Jak stworzyć zespół redakcyjny i zarządzać nim za pomocą platformy WordPress? Z czym wiążą się konkretne role danych użytkowników? Jakie są ich ograniczenia? Zapraszamy do poradnika!

WordPress – uprawnienia użytkowników

Wprowadzenie hierarchii w WordPress i konkretnych uprawnień dla redaktorów jest konieczne po to, by mieć pewność, że dana osoba nie wyrządzi szkód na stronie (umyślnie bądź przez przypadek). Władzę nad uprawnieniami poszczególnych użytkowników sprawuje właściciel strony, czyli jej administrator. To właśnie on dodaje redaktorów i przydziela im konkretne role na stronie.

Jakie są role i uprawnienia użytkowników WordPress? Z czym wiążą się poszczególne funkcje?

WordPress – role użytkowników bloga

W sprawnym zarządzaniu zespołem redakcyjnym bardzo ważne jest, by skrupulatnie przydzielać role użytkowników i zarządzać ich hierarchią na stronie. Z każdą rolą użytkownika WordPress wiążą się inne uprawnienia oraz ograniczenia dostępu. Jakie role wyróżniamy?

Najważniejszą rolą na blogu jest Administrator. To właściciel strony i użytkownik, który ma pełen dostęp do jej zawartości i zarządza uprawnieniami innych użytkowników.

W przypadku WordPress postawionego w ramach multisite wyróżnia się jeszcze Super Admina, czyli użytkownika, który ma pełen dostęp do całej sieci i może zarządzać wieloma stronami oraz wieloma zespołami redakcyjnymi w jednym panelu administracyjnym. Jakie jeszcze role oferuje WordPress?

Role, które może przydzielić swoim redaktorom administrator, to:

  1. Subskrybent
  2. Współpracownik lub współtwórca
  3. Autor
  4. Redaktor

Z czym wiążą się poszczególne funkcje?

Subskrybent

Subskrybent to użytkownik, który posiada bardzo ograniczony dostęp do zaplecza strony i może jedynie czytać treści na blogu, modyfikować informacje w swoim profilu i komentować wpisy innych użytkowników.

Współpracownik / Współtwórca

Współpracownik to użytkownik, który posiada wszystkie uprawnienia subskrybenta oraz dodatkowo może dodawać i edytować wpisy. Współpracownik nie może publikować wpisów, może je jedynie zapisywać jako szkice, tak by osoby o większych uprawnieniach miały wgląd w ich treść i mogły je zaakceptować i opublikować.

Autor

Autor to użytkownik o uprawnieniach wyższych niż współpracownik. Autor może  dodawać i edytować wpisy, publikować posty, usuwać i edytować posty (w tym również te opublikowane), a także uploadować pliki, czyli dodawać do treści postów zdjęcia i grafiki.

Redaktor

Redaktor użytkownik o uprawnieniach autora, rozszerzonych o kilka dodatkowych funkcji. Redaktor może z poziomu swojego konta dodawać, edytować, usuwać i publikować i wpisy na blogu. Może również edytować, usuwać i publikować wpisy innych użytkowników.

Do uprawnień redaktora należą również:

  • zarządzanie kategoriami na blogu
  • zarządzanie tagami
  • moderowanie komentarzy
  • zarządzanie stronami i podstronami
  • zarządzanie biblioteką mediów WordPress

WordPress – dodatkowe uprawnienia użytkowników

Istnieją wtyczki, które zwiększają możliwości WordPress w zakresie zarządzania zespołem redakcyjnym. Nowe role na blogu, na przykład pod kątem sklepu internetowego, możemy dodać za pomocą wtyczki WooCommerce.

W sytuacji, gdy chcemy zbudować grupę użytkowników o konkretnych uprawnieniach lub zdefiniować własne role na stronie, można skorzystać z dodatkowych wtyczek, takich jak na przykład User Access Manager, Advanced Access Manager, Member, WPFront User Role Editor, Adminimize lub Remove Dashboard Access.

Źródło poradnika: Blog Sirius Pro

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze