Odzież
Czytany poradnik
Przez te typowe błędy niszczysz swoje ubrania
0

Przez te typowe błędy niszczysz swoje ubrania

AUTOR:  Alicja Hudzik27 października 2019

Jak prać ubrania skutecznie i ekonomicznie, ale zarazem tak, by ich nie zniszczyć? W jaki sposób sortować pranie? Który program nastawić? Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat prania ubrań!

Jak prać ubrania tak, by ich nie zniszczyć?

#1 Nigdy nie pierz razem białych i kolorowych ubrań

Pierwszą i podstawową zasadą, która pozwala zadbać o ubrania, jest sortowanie ich przed praniem. Podstawowe kryterium selekcji to oddzielenie od siebie jasnych i ciemnych ciuchów.

#2 Posegreguj ubrania pod względem ich materiału

Nigdy nie pierz razem delikatnych rzeczy i ubrań wykonanych z grubszego materiału. Delikatne rzeczy (np. z jedwabiu) wymagają niższych temperatur, nie wszystkie można odwirowywać w pralce, niektóre z nich (np. wełna) można prać jedynie ręcznie! Do delikatnego prania należy używać także specjalnych środków, zwykły proszek do prania może je zniszczyć!

#3 Nie pierz ubrań razem ze ścierkami, ręcznikami i kocami

Ręczniki, ścierki i innego typu rzeczy wymagają wyższych temperatur prania niż normalne ubrania. Nigdy nie pierz ich razem.

#4 Korzystaj z woreczków ochronnych

Delikatną bieliznę, pończochy, rajstopy, a także buty warto prać w specjalnych woreczkach ochronnych. Dzięki temu unikniesz zniszczenia ubrań.

#5 Czytaj metki

Jak prać ubrania, by ich nie zniszczyć? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – czytaj dokładnie metki. Na większości z nich odnajdziesz dokładne informacje na temat tego, jak prać dany ciuch.

Etykieta może zawierać takie wskazówki jak:

  • Maksymalna dozwolona temperatura prania (30 – 60 stopni Celsjusza)
  • Rodzaj prania (ręczne/automatyczne delikatne/automatyczne zwyczajne)
  • Czy dane ubranie można wybielać, suszyć, prasować lub czyścić chemicznie

#6 Dbaj o pielęgnację pralki

Co jakiś czas warto przepłukać bęben przy wysokiej temperaturze lub wyczyścić pralkę octem. Taki zabieg pozwoli Ci długo korzystać z urządzenia, bez szkody dla ubrań!

#7 Oddzielaj ubrania pod względem stopnia ich zabrudzenia

Nigdy nie wkładaj razem do pralki ubrań, które wymagają odświeżenia i tych, które są bardzo zabrudzone. Ubrania pierz zawsze na lewej stronie.

#8 Opróżnij kieszenie

Kolejna prosta sprawa, ale wiele osób o tym zapomina. Jeśli w Twoich kieszeniach są jakieś kamyczki, chusteczki, monety lub klucze, możesz uszkodzić nie tylko ubrania, ale i pralkę.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
100%
Komentarze