Prokrastynacja – co to i jak się jej pozbyć
Prokrastynacja to zjawisko, które dotyka wielu osób na różnych etapach życia. Polega ona na odkładaniu zadań na później pomimo świadomości, że mogą one być wykonane teraz. Często jest to efektem niechęci, lęku przed niepowodzeniem lub po prostu braku motywacji. W tym poradniku znajdziesz informacje jak sobie z nią radzić.
Prograstynacja co to jest?
Prokrastynacja to po prostu nałogowe odwlekanie w czasie. Osoba, która uprawia prokrastynację, czyli cały czas odkłada obowiązki na później, nazywana jest prokrastynatorem. Taki jednostka nie potrafi narzucić sobie dyscypliny i pozostawia wszystkie swoje obowiązki na tzw. ostatnią chwilę. Na początku prokrastynacja może przynosić ulgę, gdyż odwlekając zadanie w czasie, przestajemy o nim myśleć. Często mówimy sobie wtedy: „Zrobię to jutro, kiedy będę mieć więcej energii”. Jednak gdy zbliża się termin wykonania danego zadania, zaczynamy odczuwać stres, napięcie i poczucie winy.
Prograstynacja i jej przyczyny
Istnieje wiele przyczyn prokrastynacji, które można znaleźć w różnych czynnikach. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że prokrastynacja częściej dotyczy osób, których rodzice w dzieciństwie byli krytyczni, wymagający, kontrolujący oraz jednocześnie chłodni emocjonalnie. Osoby te częściej są narażone na prokrastynację, jeśli mają tendencję do zamartwiania się, wyolbrzymiania problemów czy doświadczania negatywnych emocji. Prokrastynacja często jest również łączona z perfekcjonizmem. Jeżeli zawsze dążymy do perfekcji i czekają nas trudne zadania, często unikamy ich, obawiając się porażki. W związku z tym prokrastynacja może być także powiązana z lękiem przed porażką. Prokrastynator obawia się, że nie sprosta zadaniu i popełni błąd, co skłania go do odwlekania rzeczy w czasie, aby uniknąć porażki lub ją opóźnić.
Jak radzić sobie z prograstynacją?
Przede wszystkim należy zacząć od wyznaczania sobie mniejszych celów, które stopniowo będą prowadzić do realizacji większego zadania. Dobrym pomysłem jest opracowanie planu lub harmonogramu działań, w którym podzielamy większe zadania na mniejsze kroki i jednocześnie określamy konkretny czas, który przeznaczamy na ich wykonanie. Listy zadań do wykonania pozwalają nam również zobaczyć, ile rzeczy faktycznie musimy zrealizować i jak możemy je realistycznie rozplanować w czasie. Wielu specjalistów zaleca, aby zawsze zaczynać od najtrudniejszego zadania, które najprawdopodobniej odkładalibyśmy jak najdłużej. Wykonując trudne zadanie od razu, unikamy konieczności poświęcania energii na rozmyślanie o nim i martwienie się tym, że wkrótce będziemy musieli się tym zająć.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Prokrastynacja – co to i jak się jej pozbyć" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Prokrastynacja – co to i jak się jej pozbyć" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.