Programowanie bez studiów – pierwsze kroki w IT

Dla wielu z nas rynek pracy w IT to dość zastanawiająca jest kwestia. Po widocznych osiąganych dochodach w tej branży każdy może się zastanowić o tym czy w dzisiejszych czasach osoba bez kwalifikacji jest w stanie sprostać temu by w przyszłości mogła by zostać programistą. Praca wygodna, ciekawa i upragniona dla wielu. Jednak temat budzi pytania czy brak dyplomu szkoły wyższej odcina nas od tego fachu?
Wiadome jest że pisany program musi być przez kogoś kto od podszewki zna działanie komputerów, internetu oraz ma lata doświadczenia w tej dziedzinie. Jednak na rynku programistów nie jest ważne to jakie masz wykształcenie, ważne są umiejętności. Wiele firm organizuje intensywne kilku miesięczne szkolenia w wyniku których najlepsi uczniowie otrzymują angaż. Jedynym wymogiem jest biegła znajomość odpowiednich języków programowania i dyspozycyjność.
Jeśli jednak jesteś umysłem ścisłym lubisz łamigłówki masz zdolność do rozwiązywania matematycznych rachunków z pewnością sobie poradzisz z przyswojeniem tej wiedzy. Pamiętać należy też że programista działa często w zespole i talent wyznacza jego zadanie. Dlatego wyraź swój typ działań jako programista od front-end (designer, twórca interfejsu), programista back-end (specjalista od budowy funkcjonowania logicznego programu), programista IT security (specjalista od zabezpieczeń) Określ koniecznie jaki typ programowania jest dla Ciebie dobry. Mile widziane są wszędzie wyuczony każdy z nich.
Wybór architektury IT w nauce
Na samym początku drogi przez naukę programowania zalecam rozrachunek odnośnie wizji gdzie i jak chcemy pracować, przy jakim sprzęcie lub do jakiego systemu oraz dobre zapoznanie się ze wszystkim co jest nam potrzebne proporcjonalnie do nabytej wiedzy – to konieczny wymóg sprawnej nauki języków programowania. Ta nauka wymaga wiele czasu i ćwiczeń czy przy oprogramowaniu urządzeń, czy też dla tworzenia aplikacji użytkowych.
Jeśli chodzi o aplikacje mamy do wyboru osobno języki pozwalające budowy aplikacji mobilne, lub inne dla komputerów osobistych czy też internetowych. Masz możliwość zapisać się na kursy programowania, bądź też zakupić materiały i uczyć się w domowym zaciszu poprzez praktykę samodzielnie. Warto cały czas obserwować ich rozwój gdyż wraz z rozwojem technologii pojawiają się co raz to nowsze rozwiązania programistyczne przez co programista stale jest zmuszony do nauki nowych standardów.
Wybierz swój język programowania
Dla platform internetowych do wyboru mamy języki:
- HTML – język tworzenia szkieletu i treści stron internetowych,
- CSS – język hierarchii, zachowania, wyglądu, wymiarów i formatowania szkieletu HTML,
- JavaScript – język zachowań dynamicznych modelu szkieletowego jak i stosowany jako operacyjny np w Node.js oraz technologii AJAX,
- XML – rozszerzenie funkcjonalne HTML pozwalający na wygodne wymiany informacji.
- PHP – stosowany niemal na każdym serwerze strony internetowej służący do budowania funkcjonalnego silnika operatywnego działania aplikacji internetowych
- ASP.net – język platformy Microsoft często łączący rozwiązania aplikacji użytkowych wraz z internetowymi w systemie Windows np. program – serwis internetowy,
Pozostałe języki są językami o różnych mieszanych zastosowaniach na wielu platformach czyli m in. C, C++, C#, Delphi, Ruby on Rails, Python, Java. Warto wybierać taki na którego znajomość jest szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy.