Programista aplikacji mobilnych – jak nim zostać?

Urządzenia mobilne stają się coraz popularniejsze. Także nad Wisłą liczba posiadaczy smartfonów czy tabletów z każdym rokiem rośnie. Wydarzenia te sprawiły, że zarówno strony internetowe, jak i inne oprogramowania musiały zostać dostosowane do tych urządzeń. Popyt na usługi z zakresu aplikacji mobilnych sprawił więc, że wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Jak zostać programistą aplikacji mobilnych?
Programista aplikacji mobilnych – kto to taki?
Mianem tym określa się specjalistę, który potrafi tworzyć aplikacje na platformy mobilne (np. iOS firmy Apple czy Android firmy Google). Musi on mieć wiedzę z zakresu tworzenia interfejsów użytkownika, dostosowanych do systemów mobilnych, a także projektowania grafiki 2D. Niezbędne będzie również wykształcenie w kierunku różnych języków programowania czy środowisk programistycznych, których znajomość jest konieczna w tej pracy.
Jak zostać programistą aplikacji mobilnych?
- Zainteresowania. Przede wszystkim trzeba interesować się zarówno programowaniem oraz samymi urządzeniami, jak i ich działaniem. Przydatna okaże się wiedza dotycząca platform mobilnych oraz ich funkcjonowania. Praca na tym stanowisku wiąże się z ciągłym kształceniem, które wymuszają nie tylko zmiany w oprogramowaniu, ale także dynamicznie rozwijająca się branża nowych technologii. Aby nadążyć za nowinkami, trzeba czytać specjalistyczne blogi, artykuły, czasopisma czy odwiedzać strony dedykowane konkretnym platformom. Zainteresowanie językami programowania z pewnością ułatwi pracę na tym stanowisku.
- Odpowiednie wykształcenie. Studia czy kursy to okazja do nabycia wiedzy, której samemu trudno będzie się nauczyć. Oferta uczelni wyższych coraz częściej dostosowuje się do zmieniających trendów na rynku pracy. Np. w ZPSB w Szczecinie na kierunku informatyka spotkać można taką specjalność jak „inżynier aplikacji i systemów mobilnych”, po której można pracować m.in. jak twórca oprogramowania mobilnego czy projektant witryn internetowych.
- Doświadczenie. Bez umiejętności praktycznych trudno szukać pracy w najlepszych firmach programistycznych. Ważne jest więc nabycie doświadczenia jeszcze w trakcie edukacji, aby nie tylko zapoznać się z działaniem tego środowiska w praktyce, ale także dowiedzieć się, co sprawia nam największą trudność i w jakiej dziedzinie należy jeszcze się podszkolić. Praktyki i staże w firmach z branży IT to również okazja do zdobycia cennych znajomości, które mogą w przyszłości zaowocować zdobyciem dobrze płatnej pracy.
Ile zarabia programista aplikacji mobilnych?
W 2018 roku stanowisko to stało się tak popularne, że pracodawcy już w ogłoszeniach o pracę podawali wynagrodzenie dla specjalisty. Średnia kwota wyłoniona na podstawie setek ofert wyniosła ok. 8 tys. złotych na umowie o pracę i ok. 8,5 tys. na umowie B2B. Oczywiście jest to dolna granica, a zarobki doświadczonych deweloperów aplikacji niekiedy osiągały kwotę 15 tys. złotych miesięcznie. Naturalnie średnia pensja pracownika była zależna od umowy (więcej „na rękę” wychodzi na umowie B2B) oraz jego doświadczenia.