Technologie
Czytany poradnik
Programista aplikacji mobilnych – jak nim zostać?
0

Programista aplikacji mobilnych – jak nim zostać?

AUTOR:  Porady.org25 kwietnia 2019

Urządzenia mobilne stają się coraz popularniejsze. Także nad Wisłą liczba posiadaczy smartfonów czy tabletów z każdym rokiem rośnie. Wydarzenia te sprawiły, że zarówno strony internetowe, jak i inne oprogramowania musiały zostać dostosowane do tych urządzeń. Popyt na usługi z zakresu aplikacji mobilnych sprawił więc, że wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Jak zostać programistą aplikacji mobilnych?

Programista aplikacji mobilnych – kto to taki?

Mianem tym określa się specjalistę, który potrafi tworzyć aplikacje na platformy mobilne (np. iOS firmy Apple czy Android firmy Google). Musi on mieć wiedzę z zakresu tworzenia interfejsów użytkownika, dostosowanych do systemów mobilnych, a także projektowania grafiki 2D. Niezbędne będzie również wykształcenie w kierunku różnych języków programowania czy środowisk programistycznych, których znajomość jest konieczna w tej pracy.

Jak zostać programistą aplikacji mobilnych?

  1. Zainteresowania. Przede wszystkim trzeba interesować się zarówno programowaniem oraz samymi urządzeniami, jak i ich działaniem. Przydatna okaże się wiedza dotycząca platform mobilnych oraz ich funkcjonowania. Praca na tym stanowisku wiąże się z ciągłym kształceniem, które wymuszają nie tylko zmiany w oprogramowaniu, ale także dynamicznie rozwijająca się branża nowych technologii. Aby nadążyć za nowinkami, trzeba czytać specjalistyczne blogi, artykuły, czasopisma czy odwiedzać strony dedykowane konkretnym platformom. Zainteresowanie językami programowania z pewnością ułatwi pracę na tym stanowisku.
  2. Odpowiednie wykształcenie. Studia czy kursy to okazja do nabycia wiedzy, której samemu trudno będzie się nauczyć. Oferta uczelni wyższych coraz częściej dostosowuje się do zmieniających trendów na rynku pracy. Np. w ZPSB w Szczecinie na kierunku informatyka (https://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/informatyka) spotkać można taką specjalność jak „inżynier aplikacji i systemów mobilnych”, po której można pracować m.in. jak twórca oprogramowania mobilnego czy projektant witryn internetowych.
  3. Doświadczenie. Bez umiejętności praktycznych trudno szukać pracy w najlepszych firmach programistycznych. Ważne jest więc nabycie doświadczenia jeszcze w trakcie edukacji, aby nie tylko zapoznać się z działaniem tego środowiska w praktyce, ale także dowiedzieć się, co sprawia nam największą trudność i w jakiej dziedzinie należy jeszcze się podszkolić. Praktyki i staże w firmach z branży IT to również okazja do zdobycia cennych znajomości, które mogą w przyszłości zaowocować zdobyciem dobrze płatnej pracy.

Ile zarabia programista aplikacji mobilnych?

W 2018 roku stanowisko to stało się tak popularne, że pracodawcy już w ogłoszeniach o pracę podawali wynagrodzenie dla specjalisty. Średnia kwota wyłoniona na podstawie setek ofert wyniosła ok. 8 tys. złotych na umowie o pracę i ok. 8,5 tys. na umowie B2B. Oczywiście jest to dolna granica, a zarobki doświadczonych deweloperów aplikacji niekiedy osiągały kwotę 15 tys. złotych miesięcznie. Naturalnie średnia pensja pracownika była zależna od umowy (więcej „na rękę” wychodzi na umowie B2B) oraz jego doświadczenia.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze