DZIAŁY

Pozycjonowanie WordPress jest kluczowe, by Twoja strona internetowa była widoczna w wynikach wyszukiwani najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych, takich jak np. Google. Jak skutecznie pozycjonować WordPress? Sprawdź, czy znasz poniższe zasady!

Pozycjonowanie WordPress – czym są słowa kluczowe?

Pozycjonowanie WordPress polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich słów kluczowych w publikowanych treściach. To konkretne frazy i wyrażenia, które mogą się znaleźć w treści publikowanych artykułów, na podstronach, w opisach kategorii, produktów i zdjęć, a także w znacznikach meta. Jaki jest ich cel? Pozycjonowanie WordPress z użyciem słów kluczowych wpływa na roboty wyszukiwarek internetowych i nakierunkowuje je na naszą stronę internetową. Dzięki nim wyszukiwarka wie, które witryny pasują do wpisywanych przez internautów zapytań i po wpisaniu w okno wyszukiwarki danego wyrażenia wskazuje w odpowiedzi najlepiej dopasowane treści.

Słowa kluczowe są zazwyczaj zbudowane z 1 – 2 wyrazów. W przypadku dłuższych słów kluczowych, mamy do czynienia z tzw. frazami z długim ogonem. Takie wyrażenia są często stosowane w odniesieniu do konkretnych nazw produktów. Składają się one z więcej niż 3 wyrazów.

Przykład słowa kluczowego:

  • niebieska sukienka

Przykład słowa kluczowego z długim ogonem:

  • niebieska sukienka jedwabna midi 40

Jak widać, frazy z długim ogonem zawężają nam liczbę odpowiedzi, które uzyskamy, dzięki czemu możemy z ich pomocą wypozycjonować konkretne produkty i usługi, których szukają zainteresowani klienci.

Pozycjonowanie WordPress – gdzie osadzić słowa kluczowe?

Pozycjonowanie WordPress polega na stosowaniu słów kluczowych w odpowiednich miejscach na stronie internetowej. Dopiero wtedy mają one pozytywny wpływ na pozycjonowanie naszej strony.

Słowa kluczowe można, a nawet trzeba, osadzić w:

  • adresach URL podstron,
  • nagłówkach H1 – H6,
  • nazwach plików,
  • opisach meta description,
  • tytule stron i podstron,
  • wstępie.

Pozycjonowanie WordPress – jak trafnie dobierać słowa kluczowe?

Zanim zaczniemy pozycjonowanie WordPress z użyciem konkretnych słów kluczowych, najpierw należy je wybrać. W tym celu może być pomocna nie tylko znajomość danej branży i jej produktów, ale i także umiejętność korzystania z narzędzi SEO.

Narzędzia takie jak wyszukiwarka Google, planer słów kluczowych Google oraz narzędzia SEO online (np. Answer the Public) pomogą nam opracować odpowiednie frazy kluczowe, które wpłyną pozytywnie na pozycjonowanie witryny. Skąd pewność, że je dobrze stosujemy? Tutaj z kolei pomogą wtyczki WordPress SEO.

Pozycjonowanie WordPress – jak zoptymalizować publikowane treści pod SEO?

Pozycjonowanie WordPress jest możliwe między innymi dzięki wtyczkom SEO. Do takich wtyczek należy np. Yoast SEO. Po zainstalowaniu tej wtyczki nasz WordPress wzbogaci się o nowe okno, dzięki któremu zoptymalizujemy publikowane treści pod kątem SEO. Darmowa wersja Yoast SEO pozwala na określenie jednego słowa kluczowego dla całego artykułu i skomponowanie treści tak, by strona się wysoko pozycjonowała.

Wtyczka analizuje treść artykułu i podpowiada, w których miejscach należy zastosować techniki White Hat SEO. Yoast SEO zwróci nam uwagę, jeśli przesadziliśmy z użyciem fraz kluczowych, podpowie także, gdy w tekście jest za mało słów kluczowych. Podpowie, czy test nie jest zbyt krótki oraz zasugeruje odpowiednie formatowanie w oparciu o nagłówki H2 – H6. Jeśli zapomnieliśmy dodać fraz kluczowych do znaczników meta lub we wstępie, Yoast SEO także nam o tym przypomni!

Na poprawne pozycjonowanie witryny wpływa nie ilość, a jakość użytych fraz kluczowych

Zanim przystąpisz do pozycjonowania WordPress, pamiętaj, że Google faworyzuje strony, które są wysokie pod względem jakości. Publikowanie nic niewnoszących treści lub tekstów, które mają sens jedynie dla robotów wyszukiwarek internetowych, nie przysporzy Twojej stronie internetowej popularności. W pozycjonowaniu WordPress należy bowiem zachować umiar i kreować witryny tak, by były one przydatne i intuicyjne zarówno dla robotów wyszukiwarek, jak i dla prawdziwych, żywych czytelników.

Co jeszcze warto wiedzieć? Warto zadbać o adres URL strony – on także powinien być zrozumiały i czytelny, ponieważ dzięki niemu czytelnik oraz robot Google może się dowiedzieć, czego dotyczy dana strona internetowa. Warto także zapoznać się ze wskazówkami Google dla webmasterów (tzw. White Hat i Black Hat SEO), by nie narażać witryny niepotrzebnie na bany lub filtry Google.

Jeśli nie masz czasu na to, by samodzielnie pozycjonować WordPress lub brak Ci odpowiedniej wiedzy, zawsze możesz to zlecić zewnętrznym usługodawcom. Opiekę nad SEO Twojej strony może sprawować agencja SEO lub profesjonalny copywriter z doświadczeniem. Z ich pomocą Twoja witryna zyska popularność w sieci, co wpłynie na rozwój Twojego biznesu!

Czytaj więcej o pozycjonowaniu WordPress w tym miejscu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Pozycjonowanie WordPress – sprawdź, czy robisz to dobrze" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Pozycjonowanie WordPress – sprawdź, czy robisz to dobrze" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania