DZIAŁY

Gardłowe problemy są jednymi z częstszych przyczyn wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. Mogą być związane zarówno z silną infekcją, jak i łagodnymi zmianami. Nieraz mogą mieć też przewlekły charakter albo często nawracać. W każdym z tych przypadków lekarz może zlecić pobranie wymazu z gardła – jakie są wskazania do badania, jak się do niego przygotować i jak wygląda jego przebieg?

W jakich przypadkach pobiera się wymaz z gardła?

Spektrum problemów z gardłem jest bardzo szerokie. Dyskomfort może powodować jego ból, pieczenie, swędzenie, uczucie suchości, opuchnięcie etc. Po pierwsze, najczęściej przyczyną tych nieprzyjemnych symptomów są infekcje wirusowe, których leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Po drugie, zakażenia wirusowe należy różnicować z infekcjami bakteryjnymi. Chociaż w przebiegu mogą być one bardzo podobne, to skuteczną formą terapii w przypadku zakażenia bakteryjnego jest antybiotyk. Stąd też tak istotne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i w tym właśnie kontekście może być pomocne pobranie wymazu z gardła. Ułatwia to nie tylko samą diagnozę, lecz także w razie potwierdzenia zakażenia bakterią, pomaga to ustalić jej rodzaj, a co za tym idzie, dobrać optymalne leczenie.

Najczęstsze procesy diagnostyczne, w których wykorzystuje się badanie wymazu z gardła, to:

  • potwierdzenie lub wykluczenie anginy wywołanej przez paciorkowce (angina ropna);
  • rozpoznanie zakażeń gardła, które powstało w związku z obecnością innych bakterii, np. gronkowca złocistego (wpływa także m.in. na zakażenia ropne skóry czy nawet zapalenie mięśnia sercowego), chlamydii bądź meningokoki;
  • sprawdzenie, czy w gardle skolonizowane są bakterie Streptococcus pneumoniae, inaczej nazywane pneumokokami, które mogą wywołać zapalenie zatok, zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowych;
  • diagnostyka w kierunku infekcji spowodowanej drożdżakami.

Badanie jest zlecane także w przypadku nawracających infekcji, które nie reagują na dotychczasowe leczenie. Najczęściej badanie tego typu wykonuje się u dzieci, ponieważ w większości przypadków to właśnie one cierpią na choroby gardła. Nieraz pobranie wymazu jest zasadne także w przypadku kobiet w ciąży, których układ immunologiczny jest mniej odporny na różnego rodzaju zakażenia, a bakterie mogą być zagrażające nie tylko dla nich, lecz także płodu.

Jak przygotować się do pobrania wymazu z gardła?

  • Wskazane jest bycie na czczo.
  • Jeżeli brak takiej możliwości – należy nie jeść przez około 3 godziny przed badaniem.
  • Nie należy myć zębów przed pobraniem wymazu (lub umyć je samą szczoteczką).
  • Badania nie wykonuje się w trakcie antybiotykoterapii (minimum miesiąc po jej zakończeniu).
  • Przed badaniem nie powinno się: ssać pastylek na gardło, używać płynów do płukania jamy ustnej, żuć gum miętowych.

Przebieg badania

Wydzielinę pobiera się specjalną wymazówką, która jest zakończona wacikiem. Dzięki niej możliwe jest pobranie materiału z tylnej ściany gardła, migdałków czy też podniebienia. Pacjent musi szeroko otworzyć usta, a osoba przeprowadzająca badanie pociera w tym czasie wymienione wcześniej obszary. Co ważne, nie trzeba się tego rodzaju badania bać, ponieważ jest ono bezpieczne i bezbolesne, chociaż może wywołać odruch wymiotny.

W dalszej kolejności osoba wykonująca test zamyka materiał w specjalnie przygotowanej do tego probówce. Następnie jest ona przekazywana do laboratorium, gdzie przeprowadza się tzw. posiew z antybiogramem. To metoda hodowli bakterii, która ma miejsce na odpowiednim podłożu i pozwala ustalić ich lekowrażliwość – tj. dobrać konkretny antybiotyk do leczenia danego szczepu bakterii.

Co warto wiedzieć o badaniu?

  • Na wyniki oczekuje się zazwyczaj około kilku dni – czas zależy od rodzaju drobnoustroju, jakiego poszukujemy.
  • To badanie refundowane – jeśli otrzymasz skierowanie, w odpowiedniej placówce możesz wykonać je bezpłatnie.
  • Wykonanie wymazu z gardła na własny koszt wiąże się z ceną w przedziale 20-50 zł.
  • W niektórych przypadkach badanie należy powtórzyć. Wszystko zależy od prawidłowego przeprowadzenia oraz tego, czy trzymaliśmy się obowiązkowych wskazówek, np. dotyczących niejedzenia przed testem – bo warto, aby wynik był jak najdokładniejszy.
Spis treści
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania