Piszczące szyby w samochodzie i rozwiązanie problemu
Masz problem z piszczeniem szyby w jednych z drzwiach samochodu? Wcale nie oznacza to groźnej usterki, a sam problem z piszczącą szybą można rozwiązać w prosty sposób – zobacz jak.
Piszcząca szyba w aucie to problem nieprzyjemny szczególnie dla uszu. W sytuacji, gdy dochodzi do tego bezramkowa szyba, piszczenie słyszalne jest przy każdym otwieraniu i zamykaniu drzwi (w takich samochodach szyba zostaje opuszczona na moment przed otwarciem drzwi i analogicznie w przypadku zamykania). Niezależnie jednak od tego jaki model samochodu posiadamy, warto sprawdzić co jest przyczyną piszczenia szyby w samochodzie.
Jak więc się do tego zabrać?
Naprawa piszczącej szyby w samochodzie
W tym poradniku przeprowadzę Cię teraz krok po kroku po diagnozie oraz naprawie piszczącej lub skrzypiącej szybie samochodowej.
Potrzebować będziesz:
- Czyste ścierki mikrofibra.
- Ręczniki papierowe.
- Alkohol izopropylowy, rozcieńczalnik lub benzynę ekstrakcyjną.
- Środek do smarowania np. WD-40.
- Zestaw śrubokrętów (sprawdź koniecznie jakie śruby znajdują się w drzwiach).
- Klej do uszczelek (opcjonalnie).
Zaczynamy!
Diagnoza usterki
Zanim zabierzesz się do rozkręcania całego pojazdu, dokładnie sprawdź, która szyba w samochodzie skrzypi. Gdy ją zlokalizujesz, zobacz czy nic o nią nie ociera (np. piasek przy uszczelce lub kurz).
Czyszczenie szyby
W dalszym ciągu nie rozbieraj samochodu. Wyczyść dokładnie szybę np. alkoholem izopropylowym, a następnie osusz czystym ręcznikiem. Opuść ją i podnieś kilka razy przyciskiem powtarzając czyszczenie szyby. Jeżeli przyczyną piszczenia szyby jest znajdujący się w środku brud, jest spora szansa, że w taki sposób usuniesz go i pozbędziesz się problemu.
Demontaż drzwi
Jeżeli problem nie ustąpił, będziesz musiał w tym momencie zdemontować wewnętrzną stronę drzwi samochodu. W tym celu należy odkręcić wszystkie śruby mocujące wewnętrzne pokrycie drzwi oraz zdjąć cały panel (wraz z głośnikami, klamką, schowkiem etc.). Między szybą a wewnętrzną stroną drzwi powinna znajdować się także pozioma uszczelka, którą warto również zdjąć. Czasami, aby zdemontować drzwi należy także zdjąć zaślepki lub jeden z elementów znajdujący się np. w miejscu klamki. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić poszukaj w internecie instrukcji dla swojego modelu samochodu.
Zdemontowane drzwi powinny wyglądać podobnie jak na powyższym zdjęciu.
Lokalizacja usterki
Niestety, elementów, które mogą piszczeć w samochodzie w trakcie opuszczania i podnoszenia szyby może być wiele.
Sprawdź więc:
- Skąd dochodzi dźwięk piszczenia.
- Czy przypomina on piszczenie gumy, czy może też innego elementu.
- Czy w trakcie opuszczania szyby piszczenie również przemieszcza się wraz z szybą.
- W którym momencie opuszczania szyby słyszalny jest nieprzyjemny dźwięk.
Naprawa skrzypiącej szyby
Jeżeli znalazłeś odpowiedź na wszystkie powyższe pytania to możemy przystąpić do naprawy skrzypiącej szyby w samochodzie.
Po zlokalizowaniu usterki wyczyść dokładnie czystą ścierką i alkoholem piszczący element. Może być to mechanizm w szybie lub szyna (prowadnica) po której się ona porusza (góra-dół), jedna z line lub uszczelek, a także rolki.
Jeżeli jednak nie wiesz, który element powoduje piszczenie szyby, zacznij od oczyszczenia i nasmarowania uszczelek oraz dolnej części szyby. Kilkukrotnie opuść i podnieś szybę, aby sprawdzić, czy piszczenie ustało. Jeżeli nie, przeczyść dokładnie mikrofibrą i alkoholem prowadnice, a następnie również je przesmaruj. Jeżeli piszczenie choć trochę ustało, powtarzaj tą czynność do skutku za każdym razem podnosząc i opuszczając szybę.
Możesz również pokusić się o wyczyszczenie i przesmarowanie linek jeżeli szyba nadal piszczy. Często jednak przyczyną skrzypienia szyby w aucie są rolki znajdujące się w górnej części drzwi pomiędzy szybą a mechanizmem jej opuszczania. Zobaczysz je w odbiciu szyby (możesz użyć do tego celu lusterka). Dokładnie oczyść je alkoholem (tak bardzo jak możesz siegnąć rękę i ścierką), a następnie spryskaj smarem do oczyszczania i zabezpieczania powierzchni. Pamiętaj, że rolek jest kilka i piszczeć może którakolwiek z nich. Jeżeli problem ustępuje na koniec raz jeszcze zmocz czystą ścierkę alkoholem i wyczyść wszystkie elementy rolek, a następnie dokładnie przesmaruj ostatni raz cały element.
Montaż drzwi
Na koniec pozostaje tylko ponownie zamontować wewnętrzną stronę drzwi dokręcając wszystkie śrubki i dociskając zatrzaski. Pamiętaj, aby niczego nie pominąć, inaczej drzwi mogą się np. nie otwierać lub przestanie działać ich oświetlenie. Bądź delikatny dla swojego auta od początku do samego końca tak, aby niczego nie uszkodzić. Dokładnie spasuj wszystkie elementy i gotowe!
Problem z piszczącą szybą powinien być rozwiązany. Jeżeli nie, być może winowajcą jest uszkodzony mechanizm szyby samochodowej. Wtedy konieczna będzie wizyta w serwisie lub zakup nowego mechanizmu i wymiana na własną rękę.
Powodzenia!
Niniejszy poradnik pod tytułem "Piszczące szyby w samochodzie i rozwiązanie problemu" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Piszczące szyby w samochodzie i rozwiązanie problemu" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.