Dom
Czytany poradnik
Pies czy kot? Który zwierzak, będzie do Ciebie lepiej pasował?
0

Pies czy kot? Który zwierzak, będzie do Ciebie lepiej pasował?

AUTOR:  Aleksandra Wilk12 listopada 2018

Zastanawiasz się nad kupnem pupila, ale masz dylemat. Co będzie bardziej rozsądne? Musisz przeanalizować wszystkie kwestie związane z posiadaniem zwierzaka. Dostosuj je do swoich możliwości i zadecyduj. W tym poradniku znajdziesz informacje dotyczące psich i kocich zachowań, które pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. 

Usposobienie

Pies jest żywiołową istotą, potrzebuje dużo ruchu i częstych spacerów. Musisz zapewnić mu zróżnicowane aktywności. Nie zostawiaj go samego w domu, bo inaczej pewnego dnia możesz zastać zdemolowane mieszkanie. To dobre rozwiązanie dla domatorów, osób z rodzinami z dziećmi lub jeśli możemy wykonywać swoją pracę zdalnie. Pies jak mało które zwierzę przywiązuje się tak mocno do właściciela, że można go nazwać członkiem rodziny. Za każdym razem, gdy wrócisz do domu będzie się cieszył z Twojego powrotu. Da Ci dużo miłości i dzięki niemu nie będziesz czuć się samotny.

Natomiast gdy wykonujesz zawód wymagający częstych nadgodzin i pracy na pełen etat, a dodatkowo jesteś singlem – przemyśl dwa razy zanim zdecydujesz się na psa. 

W takim wypadku lepszą opcją jest kot, który może siedzieć całymi dniami sam. Nie trzeba z nim wychodzić czy zabawiać. To bardzo leniwe stworzenie o specyficznym charakterze. Można odnieść wrażenie, że nie jest zbyt towarzyski i chodzi własnymi ścieżkami. Lepiej czuję się sam ze sobą i to on decyduje czy ma ochotę spędzić z Tobą czas. Jednak, gdy nawiążesz z nim dobrą relację i uzna Cię za swojego pana często będzie się do Ciebie przytulać i łasić.

Kwestia czystości

Sprzątanie niestety nas nie ominie. Jedno o czym można być prokonanym to sierść. Kot czy pies – każdy z nich zostawia po sobie włosy na terenie całego mieszkania, a dodatkowo na Twoich ubraniach. Główną różnicą będzie kwestia kuwety i nieprzyjemnych zapachów z nią związanych.

Pielęgnacja i zdrowie

Bez wątpienia pielęgnacja kota jest o wiele łatwiejsza. Nie wymaga za wiele zachodu. Sam dba swoją higienę. Nawet niewskazane jest częste mycie kotów. Jeśli już to robimy musimy być cierpliwi, ponieważ nasz pupil nie będzie zadowolony z wodnych kąpieli. Nie trzeba go trzeba go często czesać – najczęściej ich sierść jest krótka.

W przypadku psów ważnym aspektem jest potrzeba aktywności i częstotliwość spacerów. Jeśli jest żywiołowy i lubi biegać bez smyczy, może zdarzyć się tak że co drugi dzień będzie ubłocony,  bo postanowił urządzić sobie zabawy w kałuży albo wykopać dziurę w ogrodzie. Szczotkowanie zależy od rasy zwierzaka. Przy odmianie długowłosej musimy zadbać o regularne czesanie, aby nie pojawiły się kołtuny.

Wiedząc już z czym wiąże się zakup, możesz ocenić co wybrać biorąc pod uwagę Twój tryb życia. Jeśli wiesz, że nie będziesz mieć wystarczająco dużo czasu nie dokładaj sobie obowiązków, których nie będziesz w stanie wykonać, ponieważ Twój zwierzak może na tym ucierpieć.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze