DZIAŁY

Pierwsze współżycie wiąże się z wielkimi emocjami. Nic w tym dziwnego, lecz nim wkroczysz w ten nowy, pełen ekscytacji świat, zadbaj o odpowiednią antykoncepcję, która poprawi Twój komfort w tym ważnym dniu.

Prezerwatywa

Prezerwatywy są jednym z najpowszechniejszych środków antykoncepcyjnych, jakie są dostępne na rynku. Dostaniesz je w każdej aptece oraz większości sklepów spożywczych, a wydatek z nimi związany wcale nie jest wysoki. Jednak zalet jest więcej, a jedną z nich jest to, że prezerwatywa nie zaburza gospodarki hormonalnej kobiety, czego nie można powiedzieć np. o tabletkach.

Co więcej, oprócz niechcianej ciąży, prezerwatywa chroni również przed wszelkimi infekcjami oraz chorobami wenerycznymi, czego nie uzyskasz przy innej formie antykoncepcji. Należy jednak ją odpowiednio założyć, co warto poćwiczyć, jeśli decydujesz się na pierwsze współżycie. Jeżeli przypadkiem porwiesz prezerwatywę, dobrze też jest mieć jedną lub dwie w zanadrzu.

Pierwsze współżycie a antykoncepcja hormonalna

Na tę formę antykoncepcji decyduje się wiele kobiet. Polega ona na przyjmowaniu tabletek, a konkretnie hormonów, które zapobiegają niechcianej ciąży. Ich cena waha się w zależności od rodzaju tabletek, a wypisać je może jedynie lekarz ginekolog. To on po wcześniejszym zbadaniu Cię zdecyduje, które tabletki będą dla Ciebie najlepsze. Przyjmując je regularnie oraz zgodnie z zaleceniami, można uprawiać seks bez prezerwatywy, jednak zawsze istnieje jakieś, chociaż niskie, ryzyko zajścia w ciążę.

Co więcej, źle dobrane hormony mogą powodować wahania nastrojów, zwiększyć Twoją wagę lub zmniejszyć ochotę na seks. Właśnie dlatego tak ważne jest udanie się do ginekologa. Pod jego opieką używanie antykoncepcji hormonalnej jest bezpieczne i może nawet poprawić Twoje samopoczucie czy zmniejszyć bolesność miesiączki.

Plastry antykoncepcyjne

Kolejne rozwiązanie, podobne w działaniu do tabletek hormonalnych, to plaster antykoncepcyjny. On również dostarcza do Twojego organizmu hormony, lecz robi to przez skórę, co mocno obciąża wątrobę.

Żeby go użyć, wystarczy przykleić go np. na ramię, udo czy brzuch. Wówczas hormony będą uwalniane przez 7 dni i będą przenikać do krwiobiegu. Należy je zmieniać co tydzień i pamiętać o regularności, dlatego mogą nie być najlepszym pomysłem dla osoby, która decyduje się na pierwsze współżycie.

 

Niniejszy poradnik pod tytułem "Pierwsze współżycie, czyli sposoby antykoncepcji" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Pierwsze współżycie, czyli sposoby antykoncepcji" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania