Kobieta
Czytany poradnik
Noworodek w domu – jak się przygotować?
0

Noworodek w domu – jak się przygotować?

AUTOR:  Klaudia Ozimek22 września 2018

Po porodzie nadchodzi czas na powrót do domu. Noworodek w domu może być dla początkujących rodziców prawdziwym wyzwaniem. Jeśli niebawem pojawi się w twojej rodzinie noworodek, warto wiedzieć, jak się do tego przygotować? Dziś podpowiemy jak przygotować się na noworodka w domu.

Noworodek w domu – pokój

Na początek noworodek w domu większość dnia spędza na spaniu. Jednak czuwanie nad nim w tym czasie jest bardzo ważne. Dziecko po narodzinach nagle pożegnało się z ciepłem i bezpieczeństwem, jakie odczuwało przez dziewięć miesięcy w czasie życia płodowego. Po narodzinach noworodek w domu potrzebuje jak najwięcej ciepła i bliskości matki. Dlatego warto zamontować łóżeczko dziecka w pobliżu łóżka rodziców. To pozwoli na bezpieczny sen dziecka i spokojny sen rodziców.

Noworodek w domu – czystość

To, co wydaje się oczywiste, nie dla wszystkich takie jest. Noworodek w domu wcale nie musi oznaczać sterylnego porządku i czystości. To prawda, że dziecko powinno przebywać w czystych pomieszczeniach, ale brak zwierząt, drobinek kurzu nie oznacza od razu, że noworodek może zachorować. Takie naturalne warunki są dla małego dziecka najlepsze. Jeśli od początku swojego życia dziecko jest odizolowane od zwierząt, kurzu i innych alergenów, to istnieje duże ryzyko, że w przyszłości pojawią się u niego alergie na czynniki, z którymi nie miało żadnego kontaktu.

Noworodek w domu – spokój i podział obowiązków

Po porodzie noworodek w domu może sprawiać, że rodzice się stresują. Pamiętaj jednak, że jako mama nie możesz brać wszystkich obowiązków na siebie. Po porodzie jesteś w fazie połogu, co oznacza, że musisz odpoczywać i nabierać sił. Potrzebna ci będzie pomoc partnera. Jeśli nie możesz liczyć na jego pomoc, szukaj wsparcia u najbliższych. Pomoc będzie ci teraz najbardziej potrzebna. Teraz liczysz się ty i dziecko, a w czasie połogu może zabraknąć ci sił na podstawowe czynności, a co dopiero na opiekę nad noworodkiem i utrzymanie porządku w domu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze