Dom
Czytany poradnik
Nie wiesz jak oduczyć psa gryzienia domowych rzeczy? Przeczytaj ten poradnik
0

Nie wiesz jak oduczyć psa gryzienia domowych rzeczy? Przeczytaj ten poradnik

AUTOR:  Alicja Hudzik15 grudnia 2018

Brak Ci pomysłu jak oduczyć psa gryzienia domowych przedmiotów takich jak buty, meble, poduszki, ubrania i dziecięce zabawki? Zastanawia Cię, dlaczego Twój szczeniak to robi? Zapraszamy do lektury – pomożemy Ci rozwiązać ten problem!

Jak oduczyć psa gryzienia – dlaczego psy gryzą?

Zastanawia Cię, dlaczego Twój pies wszystko gryzie i niszczy? Młode szczenięta uczą się poznawać świat właśnie poprzez zęby. Uczą się, co można zjeść, z jaką siłą gryźć i czego nie można gryźć. Często do nauki wykorzystują najbliższe otoczenie, czyli swoje legowisko, komplet obroży, buty swoich opiekunów lub… ich ręce.

Rolą opiekuna jest nauczenie psiego dziecka, co można gryźć, a czego nie wolno. Pokazanie, że do gryzienia służą psie zabawki, a nie buty. Gryzienie domowych przedmiotów może wynikać z faktu, że pieskowi wyrzynają się stałe zęby, z niewiedzy, że tak nie powinno się robić lub po prostu z nudy. Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia domowych przedmiotów?

Jeśli Twój pies gryzie i uszkadza domowe przedmioty, prawdopodobnie strasznie cierpi z powodu zaniedbania lub nudy. Być może nie zapewniasz mu należytej ilości ruchu i nie poświęcasz tyle uwagi, ile potrzebuje lub brakuje mu ciekawych zabawek, które przykują jego uwagę. Aby oduczyć psa gryzienia, przede wszystkim pamiętaj o tym, by nie zaniedbywać zwierzaka. Poprzez gryzienie może po prostu chcieć zwrócić na siebie Twoją uwagę!

Aby skutecznie zniechęcić psa do podgryzania obuwia, buty można spryskać specjalnym sprayem ochronnym. Należy mu również zapewnić odpowiednie przedmioty do gryzienia, np. wołowe przysmaki do żucia.

Dobrym rozwiązaniem jest także prezentowanie pupilowi ciekawych zabawek – gryzaków i ich cykliczne wymienianie. Możesz dać psu kilka zabawek, a resztę schować i po tygodniu wymienić je na inne, by utrzymać na wysokim poziomie jego ciekawość. Dobre gryzaki dostaniesz w sklepie zoologicznym już za kilkanaście złotych.

UWAGA: Nadmierne agresywne gryzienie może wynikać z problemów zwierzęcia, zarówno zdrowotnych, jak i psychicznych. Obserwuj uważnie swojego pupila, być może ma problemy z uzębieniem, odczuwa jakiś ból lub jest zestresowany? W takich przypadkach warto się zwrócić o pomoc do lekarza weterynarii lub psiego behawiorysty.

Lubisz psy? Masz szczeniaka? Sprawdź również nasz poradnik: Jak czyścić psu uszy, by nie zrobić mu krzywdy?

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
100%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze