DZIAŁY

Nawracający ból gardła jest o tyle kłopotliwym objawem, że pojawia się przy wielu, bardzo różnych chorobach. Dzieje się tak, ponieważ błona śluzowa gardła stanowi pierwszą linię obrony układu immunologicznego. Nabłonek nie tylko odpiera atak chorobotwórczych mikroorganizmów (wirusów, bakterii, grzybów), lecz także stale zmaga się z wieloma innymi czynnikami drażniącymi (alergenami, dymem tytoniowym, lotnymi związkami chemicznymi). Dlatego też nawracający ból gardła może zarówno oznaczać alergię, infekcję wirusową, refluks, jak i nowotwór!

Co oznacza nawracający ból gardła?

Nawracający ból gardła jest z pewnością bardzo ważną informacją wysyłaną przez układ immunologiczny, której w żadnym wypadku, bez względu na nasilenie dolegliwości, nie należy bagatelizować. Czasami takie przewlekłe objawy ze strony górnych dróg oddechowych mogą być skutkiem niekorzystnego mikroklimatu w mieszkaniu, szczególnie kiedy powietrze w nim jest suche, a pomieszczenia niewietrzone. Bywa i tak, że nawracający ból gardła potwierdza trudne warunki pracy – spędzanie wielu godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach, częstą, wręcz skrajną zmianę temperatury otoczenia, czy chociażby narażenie na działanie szkodliwych, lotnych związków chemicznych. Przewlekły ból gardła może ponadto wynikać z naszego stylu życia, co szczególnie dotyczy osób uzależnionych od tytoniu lub alkoholu, a także być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.

Kiedy nawracający ból gardła oznacza infekcję?

Nawracające bóle gardła mogą wskazywać na infekcję o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Generalnie objawy ze strony górnych dróg oddechowych mają niekiedy tendencję do utrzymywania się przez jakiś czas, u niektórych pacjentów kaszel zanika sukcesywnie nawet przez dwa tygodnie, co nie jest anomalią, lecz wynika raczej ze zdolności regeneracyjnych organizmu. Warto wspomnieć też o tym, że wiele chorujących osób, kiedy tylko miną początkowe dolegliwości (osłabienie, gorączka, obfity katar), wraca do swoich codziennych obowiązków, nie zważając na to, że infekcja wciąż trwa. Dlatego nawracający ból gardła po anginie zdarza się przeważnie w przypadkach niedoleczenia bądź w wyniku nieprawidłowego leczenia infekcji bakteryjnej.

Jak rozpoznać, czy nawracający ból gardła jest objawem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego? Powinny to zasugerować towarzyszące tej dolegliwości objawy. Przy infekcjach wirusowych obok bólu gardła często pojawiają się także nieżyt nosa, zapalenie spojówek, opryszczka lub afty, wysypka oraz dreszcze. Choroby wywołane przez wirusy, jak przeziębienie, raczej nie przebiegają w wysokiej gorączce, co jest znamienne dla zakażeń bakteryjnych, które mogą objawiać się także kaszlem, drapaniem w gardle, uczuciem zalegania flegmy, a nawet pojawieniem się wykwitów w obrębie jamy ustnej. Aby potwierdzić, że męczące, stale utrzymujące się objawy mają przyczynę wirusową lub bakteryjną, należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne (morfologię, CRP, posiew wymazu z gardła), a w razie dalszych wątpliwości skorzystać z pomocy laryngologa.

A może nawracający ból gardła to alergia?

Jednak wyżej wymienione objawy bardzo często zdarzają się nie tylko przy anginie, przeziębieniu czy grypie, lecz także alergii. Nieefektywny kaszel, drapanie w gardle, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, wysypka i ciągle nawracający ból gardła w około 10% przypadków są reakcją alergiczną organizmu. Obecnie jest bardzo wiele czynników drażniących, pochodzących zarówno z pokarmów, jak i powietrza.  Alergeny powodują obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej gardła, co wywołuje ból i inne dolegliwości, jak łaskotanie w gardle, uczucie zalegania czegoś w przełyku, częstą potrzeba odkrztuszania, odchrząkiwania. Najlepszym sposobem, aby rozpoznać nawracający ból gardła jako alergię, jest wykonanie testów alergicznych. Co prawda, to badanie dość wymagające i nieraz czasochłonne, jednak warto się na nie zdecydować, ponieważ znając alergen, można go skutecznie wyeliminować, co jest kluczowe w leczeniu tej przypadłości.

Niekiedy za nawracający ból gardła odpowiedzialny jest refluks!

Przy często nawracającym bólu gardła należy także rozważyć refluks, zwłaszcza kiedy pojawiają się także inne objawy, charakterystyczne dla zapalenia gardła lub krtani: suchość, nieugaszone pragnienie, chrypka, kaszel, uczucie obecności ciała obcego w przełyku. Znamiennym dla refluksu bywa poranny ból gardła, który powstaje w wyniku cofania się treści żołądkowych w nocy, czemu sprzyja pozycja leżąca. Soki żołądkowe bardzo podrażniają błonę śluzową gardła, wywołując stan zapalny w jego dolnym i środkowym odcinku, co jest bezpośrednią przyczyną przewlekłych dolegliwości.

Symptomy wskazujące na refluks gardłowo-przełykowy są podobne do tych, pojawiających się przy zapaleniu zatok lub astmie. To jednak różne jednostki chorobowe, które wymagają ściśle sprecyzowanej terapii. Dlatego też przy nawracającym bólu gardła rano, lepiej umówić się na wizytę do poradni laryngologicznej. Ocena dolnego gardła w wielu przypadkach jest wystarczająca do rozpoznania choroby, a więc i podjęcia właściwego leczenia.

Szczególnie czujnym należy być przy stałym, jednostronnym bólu gardła!

Nawracający ból gardła z jednej strony jest dość niepokojący, ponieważ może mieć charakter kancerogenny. To symptom, który pojawia się w obrazie klinicznym nowotworu gardła i krtani, jednak w początkowej fazie choroby może być nieuchwytny. Mimo to warto być czujnym, bo właśnie jednostronny ból gardła z utrzymującą się chrypką oraz trudnością przełykania, podobnie jak guz, stanowią często dobry trop rozpoznania. Według naukowców taka kombinacja długotrwałych objawów jest ważnym sygnałem ostrzegawczym. Kiedy pojawia się czerwona lampka, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ szybkie rozpoznanie choroby znacznie zwiększa rokowania. A jak podają statystyki, rak krtani jest obecnie wyleczalny nawet w 96%, pod warunkiem, że zostanie rozpoznany jak najwcześniej!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Nawracający ból gardła. Czy może być objawem choroby?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Nawracający ból gardła. Czy może być objawem choroby?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania