Dziecko
Czytany poradnik
Nauka jazdy na rowerze – czy czterokołowiec jest dobrym wyborem?
0

Nauka jazdy na rowerze – czy czterokołowiec jest dobrym wyborem?

AUTOR:  Porady.org1 marca 2019

Na rynku dostępne są różnorodne modele rowerków dla małych dzieci. Rodzice mają więc wiele dylematów. Chcą wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się podczas nauki. Czy warto postawić na rower biegowy, trójkołowiec, a może lepiej zdecydować się na czterokołowy rower dla dziecka?

Jakie są podstawowe zasady zakupu roweru dla dziecka?

Przede wszystkim należałoby zauważyć, że najlepszy czas do nauki jazdy na rowerze to wiek mniej więcej 3 lat. Należy kupić dziecku rower, który będzie do niego dostosowany na ten konkretny moment zakupu. Nie warto inwestować w coś, co w zasadzie będzie pasowało do jego wzrostu dopiero za kilka lat. Poza tym należy wybrać model od solidnego i znanego producenta, który przykłada dużą wagę do jakości wykorzystywanych w produkcji roweru materiałów oraz do konstrukcji, która zapewnia dziecku bezpieczeństwo i jednocześnie dba o jego kręgosłup.

Czy rower biegowy to dobre rozwiązanie?

Rower biegowy, rower czterokołowy dla dziecka, a może trójkołowiec? Który model będzie odpowiedni? Przede wszystkim należy zauważyć, że rower biegowy nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. To zabawka, a nie rower. Korzystając z niego nasza pociecha z pewnością nie nauczy się jazdy. Można go wykorzystać co najwyżej do kształtowania odpowiedniej koordynacji ruchowo-wzrokowej dziecka albo przyzwyczajenia do zmiany kierunku jazdy. Jeżeli myślisz jednak, że jest to idealny wstęp do nauki rowerem, niekoniecznie. W tym zakresie warto postawić na inne modele.

Czy warto wybrać stabilne trzy kółka?

Wielu rodziców staje zatem przed dylematem – trójkołowiec czy czterokołowy rower dla dziecka? Jeżeli postawisz na trzy kółka sprawdź czy rower zapewnia optymalną stabilność, czy kółka są właściwie rozstawione i czy rower posiada odpowiednią do wzrostu dziecka wysokość. Na rynku funkcjonują dwa zasadnicze typy trójkołowców. Pierwszy z pedałami na przednim kole oraz drugi z łańcuchem i pedałami na środku. Jeżeli taki rowerek ma być wstępem do nauki jazdy, lepiej postawić na ten drugi model, zwłaszcza że wprawienie w ruch pierwszej wersji wymaga sporo siły.

A może czterokołowy rower dla dziecka?

Warto też zastanowić się nad wyborem czterokołowca. Taki czterokołowy rower dla dziecka jest bardzo uniwersalny, ponieważ z łatwością można go „przerobić” na zwykły, tradycyjny, dwukołowy rower. Wygląda on bowiem jak klasyczny dwukołowiec. Z tą jedną różnicą, iż ma z tyłu doczepione dwa, małe kółka. Praktycznie wszystkie modele czterokołowców umożliwiają ich swobodne i bezproblemowe odkręcenie, kiedy już dziecko nabędzie podstawowych umiejętności, związanych z jazdą.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
100%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze