DZIAŁY

Początek migreny oznacza dla Ciebie ciemny pokój, łóżko i chłodny ręcznik? Migrena pojawia się znikąd, ale tak na prawdę wiele osób odczuwa pewne znaki, że ból głowy się zbliża. Gdy już znajdziesz powody migreny, jesteś o krok bliżej od skutecznego poradzenia sobie z bólem. Oto sposoby, które z pewnością pomogą Ci szybko uporać się z problemem.

Znajdź spokojne miejsce

Przy pierwszych objawach  migreny, jeśli jest to możliwe, zrób sobie wolne od codziennych obowiązków.

  • Wyłącz światła. Gdy odczuwasz ból głowy Twoje oczy są dużo wrażliwsze na światło i dźwięk. Relaksuj się w ciemnym i cichym pokoju – śpij, jeśli możesz.
  • Spróbuj terapii termicznej. Nakładaj gorące lub zimne kompresy na głowę lub szyję. Paczki lodowe mają efekt paraliżu, który może osłabić uczucie bólu. Gorące opakowania i podkładki grzewcze mogą rozluźnić napięte mięśnie. Ciepłe prysznice lub kąpiele zapewnią podobny efekt.
  • Wypróbuj kofeinę. W niewielkich ilościach sama kofeina może złagodzić ból migrenowy we wczesnym stadium. Bądź jednak ostrożny. Zbyt częste picie zbyt dużej ilości kofeiny może prowadzić do spotęgowania bólu.

Wysypiaj się

Migrena może powodować u Ciebie problemy z zasypianiem  lub budzenie się w nocy. Często jest efektem niespokojnego snu czy koszmarów. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że staniesz się śpiący:

  • Zaplanuj swoje godziny snu. Budź się i chodź spać o tej samej porze każdego dnia – nawet w weekendy. Jeśli drzemiesz w ciągu dnia, staraj się aby odpoczynek był krótki – nie dłuższy niż 20 do 30 minut.
  • Odpręż się pod koniec dnia. Wszystko, co pomaga Ci się zrelaksować, może ulepszyć sen: słuchaj kojącej muzyki, zanurz się w ciepłej kąpieli lub poczytaj ulubioną książkę.
  • Zwracaj uwagę na to co jesz i pijesz przed snem. Intensywne ćwiczenia, ciężkie posiłki, kofeina, nikotyna i alkohol mogą zakłócać sen. Nie rozpraszaj się.
  • Zarezerwuj swoją sypialnię na sen i intymność. Zamknij drzwi i użyj wentylatora, aby wyciszyć rozpraszające dźwięki. Nie śpij na siłę. Im bardziej starasz się zasnąć, tym bardziej nie będziesz mógł tego uczynić. Jeśli nie możesz zasnąć, czytaj lub wykonuj inną cichą aktywność, dopóki nie będziesz senny.

Jedz mądrze i zdrowo

Twoje nawyki żywieniowe mogą być powodem Twojej migreny. Bądź konsekwentny. Jedz mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Nie pomijaj posiłków. Unikanie jedzenia zwiększa ryzyko migreny. Warto zapisywać co jesz. Możesz obserwować jakie produkty powodują u Ciebie migrenę – unikaj tej żywności. Jeśli podejrzewasz, że określone jedzenie – takie jak ser pleśniowy, czekolada, kofeina lub alkohol – powodują ból głowy, wyeliminuj je ze swojej diety, aby zaobserwować jak zareaguje Twój organizm.

Ćwicz regularnie

Podczas aktywności fizycznej Twoje ciało uwalnia pewne substancje chemiczne, które blokują sygnały bólu do Twojego mózgu. Substancje te pomagają również złagodzić lęk i depresję, które mogą nasilić migrene. Co ciekawe również otyłość zwiększa ryzyko przewlekłych bólów głowy, więc utrzymanie odpowiedniej wagi poprzez ćwiczenia i dietę może powodować dodatkowe korzyści w leczeniu migreny. Jeśli Twój lekarz się zgodzi, wybierz dowolne ćwiczenie, te które sprawia Ci przyjemność. Spacery, pływanie i jazda na rowerze to często dobry wybór. Natomiast ważne jest, aby zacząć powoli. Zbyt energiczne ćwiczenia mogą spotęgować migrenę.

Życie z migreną to codzienne wyzwanie. Będziesz potrzebował  pomocy i motywacji,  co pomoże Ci wprowadzić zdrowy styl życia. Poproś znajomych i bliskich o wsparcie. Jeśli odczuwasz niepokój lub cierpisz na depresję, rozważ dołączenie do grupy wsparcia lub skorzystaj z porad specjalistów.

Dasz radę! Musisz uwierzyć, że jesteś w stanie przejąć kontrolę nad bólem!

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Najskuteczniejsze metody walki z migreną" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Najskuteczniejsze metody walki z migreną" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania