DZIAŁY

Biała kiełbasa, żur, jajka, mazurki – to klasyczne, wielkanocne potrawy, które z pewnością znajdą się na większości polskich stołów. Co zrobić żeby przełamać tę rutynę?

Nadziane z fantazją

Mowa oczywiście o jajkach. Istnieje mnóstwo ciekawych propozycji farszów, które nie dość, że są proste w przygotowaniu to do tego również smaczne. I co więcej, dzięki nim wprowadzisz więcej smaków na świąteczny stół.

Jednym z pomysłów jest przyrządzenie farszu z wędzonego łososia. Siekasz rybę, mieszasz z żółtkiem jaja, dodajesz majonez, szczypiorek, cebulkę, a także sól i pieprz do smaku. Bardzo prosta mieszanka, będzie miłą przekąską między kiełbasą, wędlinami i bigosem. Jeśli nie przepadasz za łososiem, możesz wykorzystać inną rybę np. pstrąga lub tuńczyka. Sprawdzą się równie dobrze, a co najważniejsze – będą pyszne.

Kolejnym ze sposobów jest wykorzystanie pieczarek. To dobry przepis, gdy domownicy nie przepadają za rybami. Wystarczy, że podsmażysz pieczarki na maśle, dodasz do nich majonez oraz żółta z jajek, a wszystko udekorujesz kiełkami rzodkiewki lub rzeżuchy. Będzie ładnie i smacznie. Kiełki przełamią smak aromatycznych pieczarek, a także będą miło chrupać pod zębami.

Weźmy się za bigos

Przepisów na danie z kiszonej kapusty jest naprawdę wiele. Właściwie ile rodzin, tyle sposobów na przygotowanie bigosu. Może jednak warto odejść od swojego tradycyjnego przepisu i podlać danie czerwonym, wytrawnym winem? A może dodać nieco mielonej, słodkiej papryki? Inny pomysł to ugotować bigos na wieprzowym podgardle i dwóch golonkach. Ten sposób wymaga jednak poświęcenia minimum 5 godzin na jego przygotowanie.

Wyłóż spód garnka podgardlem. Następnie włóż dwie golonki i zasyp je kapustą. Na wierzch daj suszone śliwki oraz ulubioną kiełbasę. Przykryj garnek pokrywką, nastaw na najmniejszy ogień i gotuj tak przez około 5 godzin. Potem, dokładnie wymieszaj ze sobą całość. Jeśli mięso będzie kruche i się rozpadnie, bigos jest gotowy. Wystarczy, że doprawisz go do smaku. W tym celu warto sięgnąć po liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, kminek czy pieprz. Wszystko zależy od tego, co lubisz najbardziej. Opcjonalnie możesz też dodać przecier pomidorowy. Bez problemu nada się ten kupny, ale z pewnością smak bigosu będzie zupełnie inny, jeśli zrobisz przecier samodzielnie. Nie jest to trudne, ani czasochłonne, a na pewno bardzo zdrowe!

Egzotyczny żurek

Jeżeli lubisz eksperymentować i niestraszne Ci nowe smaki – ten przepis jest dla Ciebie. Co powiesz na zaserwowanie żurku po tajsku? Żeby to zrobić, potrzebujesz całej, suszonej papryczki chili, sosu sojowego, imbiru, jogurtu kokosowego i makaronu sojowego. Zupę przyrządzasz dokładnie tak, jak zwykły żurek. Dodajesz do niego tylko wspomniane wcześniej składniki do smaku i podajesz zupę z wcześniej ugotowanym makaronem sojowym. Na koniec możesz udekorować danie kolendrą i gotowe! Zdziwienie członków rodziny – gwarantowane!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Najciekawsze potrawy na święta Wielkanocne" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Najciekawsze potrawy na święta Wielkanocne" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania